Je téměř vyloučeno, aby svatý Jan přišel o ruku během prací na rekonstrukci mostu v roce 2007. Tehdy totiž byla ukryta pod dřevěným bedněním.

Podle stop, které zjistili na místě redaktoři Prostějovského deníku, byla chybějící část sochy záměrně uražena. Ruka byla totiž nasazena na železném trnu, který teď ční ze zbytku sochy.

Na něm je vidět, že se jej někdo pokoušel odseknout majzlíkem. Neznámému vandalovi se to ale evidentně nepovedlo, světcovu pravou ruku s křížem si však přesto odnesl.

Nezískal tím však žádnou vzácnost. Podle restaurátorské zprávy se totiž socha opravovala v roce 1993, kdy byla sochařem Jaroslavem Budíkem doplněna kromě jiného právě pravá ruka a obličejová část postavy světce.

Další drobné opravy prodělala tato památka v roce 2001. Co tedy zloděj svým činem zamýšlel, zůstává záhadou. „Často se v podobných případech divíme, o co těm lidem vlastně jde,“ komentovala případ Čadilová. Její slova potvrzují i další odborníci.

„Ruka s křížem je absolutně neprodejná. A to i kdyby ten člověk odsekal kámen tak, že by zůstal pouze kříž s Kristem. To by ho mohl dát jen někam na hřbitov,“ zmínil se starožitník Miroslav Macík.

Podle něj však poloha sochy v těsné blízkosti zábradlí nového mostu může vandaly lákat. „Z toho zábradlí se na ni dá snadno skočit. Někoho by to k podobnému „hrdinskému kousku“ mohlo motivovat,“ uzavřel Macík.

Svatý Jan z Nepomuku je patronem všech, kteří přecházejí vodní toky. Tento světec konce čtrnáctého století byl totiž podle legendy utopen ve Vltavě poté, co jej shodili zašitého v pytli z Karlova mostu. Nechtěl totiž prozradit králi Václavovi, z čeho se mu zpovídala jeho manželka.

V Prostějově byl Jan velmi oblíbeným světcem. Ve městě je pět jeho soch, které jsou zapsány do seznamu kulturních památek, což je nejvíce na celé Moravě. O toto prvenství se však dělí ještě s jihomoravským Mikulovem.