Týká se to i pravidelných dárců plazmy objednaných podle zavedených pravidel 13. a 14. února. Připraveny jsou sladké dárky a pro dvojice dokonce láhve vína.

Ušetříte i na daních

Bezplatné dárcovství krve přitom dodává nejenom výjimečný pocit z dobrého skutku, ale také zahrnuje lékařské vyšetření a znamená možnost čerpat pracovní volno s náhradou mzdy, získat vitamíny od zdravotní pojišťovny, občerstvení, a uplatnit si nárok odpočtu ze základu daně z příjmu, a to ve výši 3000 korun za každý absolvovaný odběr.

"Každého vede k darování něco jiného, většinou je to ale příjemný pocit z dobrého skutku nebo snaha pomoci druhým. Ať už dárce motivuje cokoliv, každému z nich jsme nesmírně vděční. A prvodárci jsou pro nás nesmírně důležití," zdůraznila Eva Hradečná, sestra z hematologicko-transfuzního oddělení.

Darovat krev můžete i vy

Dárcem se může stát každý zdravý člověk starší 18 let s hmotností nad 50 kilogramů, který má zdravotní pojištění v České republice. Ženy mohou darovat krev čtyřikrát ročně, muži pětkrát do roka. Interval mezi odběry by měl být minimálně osm týdnů. Naopak darovat krev nemohou chronicky nemocní pacienti, lidé, kteří prodělali onkologické onemocnění, anebo v minulosti prodělali žloutenku typu B a C, či jsou HIV pozitivní. Dárce krve by neměl být ani diabetik, neměl by být závislý na alkoholu, či na jiné návykové látce.

Sešli se v nemocnici a pořád jsou spolu. "Valentýnský odběr je na našem oddělení tradicí, která je u našich dárců i personálu velmi oblíbená. Odběry ve dvou absolvují například manželé Klára a Michal Kosatíkovi, kteří si na začátku vztahu dali rande na Valentýnském odběru na našem hematologicko-transfuzním oddělení. Jsou krásnou inspirací," dodala Eva Hradečná.

Prostějovská nemocnice tradičně pořádá Valentýnský odběr krve. Ve dnech 13. a 14. února, od 6 do 8 hodin. Foto: Nemocnice AGEL ProstějovZdroj: Deník/VLP Externista