„Výstavu připravil Klub vojenské historie 276th RAF a postihuje veškeré aspekty života československých pilotů v královském letectvu. Také obsahuje informace o poválečném návratu do vlasti a komunistické perzekuci," řekla mluvčí agentury, která pořádá vzpomínkovou akci Jana Kratochvílová s tím, že výstava se dočkala i mezinárodního úspěchu.

„Putovní výstava se představila návštěvníkům na mnoha místech Velké Británie a České republiky a v současnosti zakotvila v Prostějově," doplnila Kratochvílová.

Po představení výstavy v galerii Špalíček proběhne od sedmnácti hodin v sousedním Muzeu a galerii Prostějov spolu s pamětníky slavnostní odhalení pamětní mince. Minci vydala Česká mincovna, na počest československých letců v britském královském letectvu.

„Neustále musíme připomínat hrdinství našich odvážných mužů. Kromě této emise proto budeme každý rok až do 80. výročí bitvy o Británii vydávat mince na počest tohoto vítězství," uvedl Lukáš Jokl, marketingový manažer České mincovny.

V rámci odhalení sbírkové sady mincí proběhne i beseda s dvojicí veteránů Emilem Bočkem a Aloisem Dubcem.

Na svou kariéru u válečného letectva vzpomíná jeden z pilotů.

„Létat se Spitfirem byl zážitek. My jsme mu říkali kočár, jak byl krásný a moderní. K letadlům jsem měl blízko už jako kluk, bydleli jsme v Brně blízko letiště. Když tam před válkou spadl německý letoun, všichni kluci jsme si z letadla běželi odnést kus laminátu jako suvenýr," uvedl Boček.

Prohlédnout si putovní výstavu o válečném letectvu, obdivovat pamětní mince, nebo si poslechnout příběhy válečných veteránů mohou návštěvníci už tento čtvrtek v galerii Špalíček a poté v prostějovském mu­zeu.