Hejtmanství potvrdilo, že se podnětem zabývá.

„Probíhá přezkum. Studoval se spis, přezkum byl zahájen sedmnáctého prosince. Do konce ledna by mělo být rozhodnuto," řekla mluvčí Olomouckého kraje Kamila Navrátilová.

Ta také naznačila, čeho se stížnost na prostějovský územní plán týká.

„Podle mých informací se spolku nelíbilo řešení zastavitelných ploch v okolí Biokoridoru Hloučela," upřesnila. Konkrétnější byl František Filouš, který sdělil, že ve věci padlo už předběžné rozhodnutí o porušení zákona. „Moc často se to asi nestává, v Prostějově by se však změnou územního plánu porušil zákon nejspíš poprvé za posledních dvacet či pětadvacet let," řekl zastupitel a přidal pozemky, které ve stížnosti figurují.

„Jde o parcelu nedaleko Hanakovu. Ve spolku jsme si dali za hlavní cíl bránit bezdůvodnému zatěžování blízkého okolí a břehů Hloučely. A v souvislosti s tím se nám právě část plánu týkající se tohoto území nezdála," vyjádřil se. Bližší informace nesdělil.

Na plán jako celek to nebude mít vliv, říká mluvčí

Prostějovský magistrát ústy mluvčí Jany Gáborové potvrdil, že o záležitosti ví. Uklidňuje však, že vliv na celý územní plán mít rozhodnutí kraje nebude.

„V případě, že by došlo ke zrušení některé části územního plánu, vydá Krajský úřad Olomouckého kraje zároveň pokyn, jakým způsobem pokračovat dál. Tento pokyn by byl zohledněn ve změně územního plánu. Na něj jako celek nemá toto posuzování vliv," ubezpečila.

Spor o podobu územního plánu však lednem pravděpodobně neskončí. František Filouš totiž potvrdil, že se hodlá proti rozhodnutí odvolat. „Pokud by hejtmanství vrátilo vše zpět, opět bychom se dostali do situace, kdy je porušovaný zákon. Tedy do stavu, který nechceme. Proto bychom se v takovém případě proti rozhodnutí odvolali," oznámil.