Nová školka vyrůstá hned vedle nedávno zrekonstruované základní školy. Bude mít navýšenou kapacitu, pro děti výběh do velké zahrady a velkým plusem je i plánovaná bezbariérovost.

Nápad postavit novou mateřinku se zrodil v roce 2016. Stáli za ním současný starosta Petr Kouřil a ředitelka školy Marcela Melková.

„Ono už v minulosti se hodně debatovalo o tom, že naše školka potřebuje nějaké místo pro vzdělávání dětí a rozhodli jsme se, že bychom chtěli víc propojit předškolní a základní vzdělávání, a proto se vybízelo, abychom novou mateřskou školu postavili v areálu základní školy,“ upřesnila umístění nové budovy ředitelka školy Marcela Melková.

Na pevných základech

Slavnostní zahájení stavby, které proběhlo loni v červnu, bylo pojaté jako sešlost místních, kteří k základnímu stavebnímu kameni házeli vlastní podepsané oblázky.

„Chtěli jsme, aby naše školka stála na pevných základech. A myslím si, že to se nám podařilo,“ pochvaluje si Melková.

Nová budova pojme až sto čtyři dětí a bude nabízet vhodné vzdělávací prostory. Jelikož jsou Určice spádovou oblastí pro obce kolem, zájem o nová místa je veliký.

„Máme kladné ohlasy ze širokého okolí. Rádi bychom prostory využívali i pro pořádání různých kulturních akcí,“ doplnila Melková.

Otevření? V září 2020

Kolaudace objektu by měla proběhnout do prosince 2019, zahájení školního roku pak v září 2020.

„Budeme mít rok na to, abychom školku vybavili a zazelenala se zahrada,“ uvedl starosta obce Petr Kouřil.

Obec získala dotaci 20 milionů korun, zbytek musí dofinancovat.

„Stavba bude stát 34,5 milionů korun a vybavení by se mělo pohybovat kolem dvou milionů. To se bude řešit v následujícím roce. Příští rok začne obec splácet úvěr, který máme na deset let,“ uvedl Kouřil.

V plánu i nová tělocvična

Výstavbou školky však plány obce nekončí.

„Rádi bychom zrealizovali další projekty. Chceme vybudovat předsazenou šatnu před základní školu, koridory mezi šatnou a jídelnou a následně postavit novou školní tělocvičnu. Na všechno je v koncepci projektu pamatováno,“ svěřil se Deníku starosta se svými plány.