„Pokud vás tento nápad zaujal, dejte do konce října vědět, kde byste speciální lavečky pro teenagery uvítali,“ vzkazuje prostějovská mluvčí Jana Gáborová. Podotýká, že informace očekává na mailové adrese jana.gaborova@prostejov.eu.

„Asi jen málokomu uniklo, že teenageři rádi sedávají na opěradlech laveček, což jim chceme umožnit. Bude to takový náš vstřícný krok směrem k této věkové skupině. Lavečky jsou upraveny tak, aby sezení na opěradle bylo pohodlné a bezpečné, samozřejmě za podmínky pevného ukotvení do země nebo ke zdi. Zároveň bychom tímto opatřením předcházeli nepříjemnostem, kdy starší lidé nebo rodiče s malými dětmi se posadí na klasickou lavečku, kterou předtím obsadili právě teenageři, pak mnohdy zjišťují, že sedátko je špinavé od bláta a prachu. Tyto lavečky by zkrátka byly určeny jen pro náctileté,“ usmívá se místostarostka Alena Rašková.

Jana Gáborová tvrdí, že se Prostějov nechal v této oblasti inspirovat městem Tábor.

Není bez zajímavosti, že lavičky pro teenagery navrhnul v rámci návrhu řešení modernizace prostějovského náměstí Spojenců také architekt Petr Mičola z olomouckého Atelieru Bonmot.

„Na trávník jsme vybrali speciální lavičky, které mají podobnou koncepci, jako když zavěsíte síť na houpání. Buď jsou dvě proti sobě, nebo jenom jedna, kde je člověk sám. Další zajímavostí jsou lavičky u hřiště pro míčové hry. Dnešní děti a mladí jsou zvyklí sedávat na opěradlech. Proto jsme našli lavičku, která to přímo umožňuje. Jde v podstatě o dvě klády nad sebou,“ sdělil redaktorům Prostějovského deníku před více než rokem Mičola.