„Na Tylově ulici jsem bydlela prakticky od dětství, tedy nějakých 35 let. K tomu, jak se tam zachází se zelení, mám jednoznačně negativní postoj," řekla Petra Píchalová.Tylova ulice se změnila k nepoznání. Dříve (na snímku) zde krásně kvetly sakury, teď je pokácely.

Ta se podle svých slov nedávno z ulice odstěhovala, v ulici však nadále navštěvuje své známé.

„Tato ulice je moje srdeční záležitost. Posouzení, že jsou zdejší stromy špatné, mě zaráží. Stále každý rok krásně kvetly (na snímku vpravo)  a jejich údržba se vždy dělala pouze ořezem do tvaru. Tvrzení, že mají sakury určitou životnost jsem nikde na internetu nenašla," řekla žena a dodává, že se rok co rok alejí kochal nespočet Prostějovanů.

Petra Píchalová zároveň naráží na to, že špatný zdravotní stav stromů a jejich dožívání měly být společně se stavbou parkovacích míst důvody pro kácení.

Náměstkyně Hemerková k věci

Právě tyto důvody obhajuje náměstkyně primátora Ivana Hemerková.

„Sakury mají krátkou životnost," uvedla.

Zároveň však upozorňuje, že rozhodnutí o kácení této části městské zeleně neměla na starost.

„Ptáte se nesprávného člověka. Vyjádření dává odbor životního prostředí, ale jde o rozhodování státní správy a ne samosprávy," sdělila Ivana Hemerková.

Uvádí také, že veřejnost o revitalizaci Tylovy ulice dostatečně věděla. Magistrát však zájem o projednání záležitosti s veřejností nezaznamenal.

Zástupci bytových družstev souhlasili

„Oslovili jsme ekologické organizace, které k projektu neměly připomínky. Vyrozumění dostali také zástupci bytových družstev a informována byla i veřejnost. Na jednání o investičních akcích, kterého se účastnilo celé vedení města, přišli dva lidé," poznamenala Ivana Hemerková s tím, že zástupci bytových družstev v ulici zaslali úřadům písemné souhlasy s úpravami Tylovy ulice.Kácení v Tylově ulici v Prostějově

Jednou z organizací, kterou úřady vyzvaly k vyjádření ohledně projektu, byl také Český svaz ochránců přírody.

„Neměli jsme zájem zúčastnit se správního řízení. Z komise jsem věděla už dopředu, jak revitalizace bude vypadat. Věřila jsem firmě A.S.A. a zástupcům města, že jsou stromy ve špatném stavu a je nutné je nahradit," vyjádřila se ke kácení Eva Zatloukalová, vedoucí Ekocentra Iris. To zastupuje v Prostějově činnost Českého svazu ochránců přírody.

Kácet by se měly jen stromy, které jsou nebezpečné, říká Navrátil

Připomínky k zásahům do zeleně naopak má jeden z lídrů prostějovské opozice Jan Navrátil. Ten podle svých slov zažádal o seznam investičních akcí, které by měly objasnit další nahrazování stromů ve městě.

„Zatím jsem se ho nedočkal. Každopádně mi paní náměstkyně Hemerková na začátku března potvrdila, že kácení bylo hodně a už by se nic dalšího kácet nemělo," sdělil Jan Navrátil.

„Měly by se podle mě poslat k zemi jen stromy, které ohrožují kolemjdoucí a jsou na frekventovaných místech," okomentoval úpravy veřejné zeleně v Prostějově.

Náhradní výsadba

Revitalizace Tylovy ulice zahrnuje také výsadbu nových stromů a keřů. Část sakur nahradí magnólie, z nichž některé už se zasazení dočkaly.

„Také ve vnitřním bloku domů jsme vysadili asi tři desítky listnáčů, čeká nás asi ještě třináct set keřů," uzavřela Ivana Hemerková.