„Nástup jara se výrazněji projevil ve struktuře pomocných a nekvalifikovaných profesí. Zvýšil se počet a podíl míst pro pomocné dělníky v zemědělství a lesnictví a dále nově i pro stavební profese," uvedl analytik olomouckého Úřadu práce Jaroslav Mikšaník. Zároveň dodal, že v jarních měsících není pokles nezaměstnanosti ničím výjimečným.

„Podle očekávání došlo k sezónnímu poklesu nezaměstnanosti, který je však výraznější než v předchozích třech letech. Snížení nezaměstnanosti je srovnatelné s rokem 2010, kdy tehdy v dubnu ubylo v kraji 3 676 lidí bez práce," řekl Jaroslav Mikšaník.

Už dva roky marně hledá práci třiapadesátiletá Miroslava Konečná z Prostějova.

„Nabídky práce se točí hlavně kolem nabízení a prodejů různých smluv, tarifů a pojištění. Ke všemu ve většině inzerátů stojí, že firmy chtějí dynamické a flexibilní lidi, což v překladu znamená, že berou jen mladé. Aspoň že přes léto jsou nějaké brigády a můžu si nějakou tu korunu přivydělat," míní.

Předsudky versus zkušenosti

V průběhu posledních čtrnácti let se zvýšil podíl nezaměstnaných nad padesát let jednou tolik a jejich počet v řadách uchazečů o práci roste.

„Zčásti jsou na vině předsudky a obavy zaměstnavatelů, že se starší ročníky hůře učí novým věcem, adaptují se na změny, jsou pomalejší a nezvládnou udržet krok s technologickým vývojem. Zčásti se na tomto vnímání ale podílí samotní uchazeči. Trpí pocity méněcennosti, nevěří si, nedokáží se přizpůsobit a opomíjejí celoživotní vzdělávání. Přitom právě oni mohou vnést do firmy tolik potřebné zkušenosti, zodpovědnost, loajalitu a ve spojení s mladšími kolegy vytvořit velmi výkonný pracovní tandem," upozornila Marie Bílková, generální ředitelka Úřadu práce České republiky.

Nezaměstnanost v kraji

Nezaměstnanost se v regionu zastavila na 7,6 %, a Prostějovsko je tak na tom nejlépe v kraji. Pod hranicí deseti procent se ještě drží Olomouc a Šumperk, Jeseník a Přerov ji přeskočily. Nejhůře je na tom Jesenicko, kde se nezaměstnanost vyšplhala na 11,6 %. O jedno volné místo nyní v regionu bojuje zhruba třináct lidí.

Nezaměstnanost v Olomouckém kraji v dubnu 2014

Nezaměstnanost v Olomouckém kraji v dubnu 2014

Kdo má šanci?

Nejvíce pracovních příležitostí nabízí úřad práce stále pro kvalifikované dělnické strojírenské profese, jako jsou soustružníci, zámečníci, svářeči a nástrojaři. S nástupem jara je zvýšený zájem o dělníky v zemědělství, lesnictví a stavebnictví.

„I nadále je stále vysoká poptávka zaměstnavatelů po řidičích nákladních automobilů a po zájemcích o práci v sektoru služeb, zejména po číšnících, servírkách a prodavačích. Zaměstnavatelé také hledají strážné a vrátné, tato místa jsou však převážně určená pro lidi se zdravotním postižením. Firmy poptávají i obchodní zástupce a různé finanční a pojišťovací poradce," uvedl analytik úřadu práce.