Kromě toho, že se strany dohodly na dalších setkáních, mají už jasno také v mediátorovi sporu mezi městem a židovskou nadací.

Měl by se jím stát Vladimír Špidla, bývalý premiér a eurokomisař.

„Jedná se o můj návrh. Doktor Špidla je dostatečně velkou osobností, navíc nespojenou s Prostějovem," vysvětlila svůj výběr primátorka města Alena Rašková.

Podle jejích slov o tomhle návrhu Vladimír Špidla ví.

Pokud se pak role mediátora sporu ujme, nečeká ho nic lehkého. Obě strany totiž nenacházejí shodu v klíčových otázkách. Tedy kromě jedné.

„Dohodli jsme se, že úpravy budou řešené na celé ploše bývalého hřbitova," uvedla Alena Rašková.

Rozhodnout má soutěž architektů

Podle svého vyjádření pak má o podobě lokality rozhodnout mezinárodní architektonická soutěž.

Zapracovat chce pak rada také na komunikaci.

„Doporučujeme předat budoucí záměr představitelům školy, studentům i obyvatelům okolních ulic," řekla Rašková. K jednání se vyjádřil také předseda Federace židovských obcí Petr Papoušek.

„Jsem rád, že jsme se shodli na úpravě celého prostoru. Jsme připraveni na jednání za přítomnosti pana Špidly a doufáme v řešení, které bude vyhovovat oběma stranám," uvedl.

VÍCE: Kauza židovský hřbitov: na radní apeluje prezident i arcibiskup

Petice reagovala na starou vizualizaci

Dění kolem židovského hřbitova a připomínky jeho existence už dávno přesáhlo Prostějov a region. Vyjádřili se k němu jak Univerzita Palackého v Olomouci, tak například Kancelář prezidenta republiky.

Ohlas v samotném Prostějově však vzbudila především petice za zachování prostoru tak jak je. Autoři pod ní sehnali více než tři tisíce podpisů.

Jenže původně kladná reakce ze strany radních se změnila.

Později totiž své stanovisko zmírnili odvolávaje se na nestandardní aktivity ze strany petičního výboru.

Jednat se mělo o uveřejnění vizualizace, na níž je celý prostor před školou obehnán zdí a uvnitř se nachází stovky náhrobků. Podle slov radních už dávno nebyla aktuální.

„Autoři petice reagovali na tou dobou jedinou vizualizaci, která v té době byla magistrátem předložená veřejnosti," sdělil učitel reálného gymnázia a zároveň opoziční zastupitel František Švec, který zároveň odmítl slova o antisemitismu, která ze strany nadace Kolel Damesek, konkrétně Tomáše Jelínka, zaznívají.

„Naopak organizátoři petice ještě antisemitské projevy při veřejném setkání klidnili," uvedl. Sám petici také podpořil.

Uzavřený prostor s brankou?

Po čtvrtečním jednání na magistrátu je každopádně určitý posun v komunikaci znát: strany kvitují snahu o veřejnou besedu, došlo také k nalezení mediátora, který to však nebude mít vůbec lehké.

Z vyjádření primátorky a Tomáše Jelínka totiž plyne, že Federace židovských obcí společně s nadací dále požadují uzavření prostoru s možností průchodu brankou, zatímco radní jsou zásadně proti.

Nedořešená navíc zůstává také petice, k níž se bude na příštím zasedání vyjadřovat také zastupitelstvo na svém jednání 20. února.