Jedly se na něm potraviny nakoupené výhradně v rámci fair trade, tedy férového obchodu, případně lokální potraviny.

Tzv. Férovou snídaní uspořádala Městská knihovna v Prostějově již popáté. „Inspirovali jsme se u jiných knihoven ve větších městech, které s tím začali už tenkrát. Nikdo jiný se této myšlenky neujal, tak jsme to zkusili a docela se to chytlo,“ prohlásil organizátor akce Tomáš Štefek z Městské knihovny Prostějov.

Férové snídaně se konaly po celé republice na více než sto místech. Akce proběhla při příležitosti Světového dne pro fair trade, který připadá vždy na druhou květnovou sobotu. Jeho cílem je oslavit spravedlivější způsob obchodování a také vyzvat spotřebitele k zodpovědné a udržitelné spotřebě. Fair trade si pak za cíl klade podporu producentů z rozvojových zemí.

Miroslav Černošek
Miroslav Černošek: Do olympijského centra si nějaký Franta začutat nepřijde

Na férových buchtách či férovém kafe si v Prostějově pochutnaly na dvě desítky účastníků. Někteří z nich přišli přímo kvůli podpoře férového obchodu, jiní si jen chtěli vychutnat pohodovou atmosféru snídaně v trávě. „Přilákalo nás pěkné počasí, posezení s přáteli, dobré jídlo a pohodová nálada,“ poznamenal jeden z účastníků piknikového happeningu.

„Myslím, že to je příjemná věc za dobrým účelem,“ zhodnotila akci mladá žena. Počet účastníků nebyl tak vysoký, jak organizátoři předpokládali, ale to nijak nenarušilo pohodovou atmosféru v centru Prostějova.

„Dnes to není tolik masová záležitost. Nevím proč, protože na sociálních sítích zájem vypadal větší,“ mrzelo na začátku pikniku Tomáše Štefka. Postupem času ale účastníku přibylo. „Zájem kolísá s počasím. Loni třeba pršelo, tak do té vnitřní varianty přišlo nějakých 20-25 lidí.,“ vzpomínal na minulý deštivý ročník organizátor prostějovské části akce Štefek.

Prostějovští basketbalisté. Ilustrační foto.
Basketbaloví Orli zvládli baráž a zůstávají mezi elitou

Celorepublikově řídí férové snídaně nezisková organizace NaZemi, která se zabývá podporou fair trade. A proč se v Prostějově i jiných městech férových snídaní ujímají právě knihovny?

„Knihovna mi přijde jako taková vhodná apolitická instituce, která by se měla mj. zasazovat za rovnost práv ve všech možných úrovních. Pokládat si sociální otázky, podporovat integraci,“ nechal se slyšet Štefek.

Ilustrační foto.
Zásah v Okružní ulici: hasiči vyjížděli k požáru stánku

Ondřej Kašlík