Nové měřiče nejprve ukážou rychlost řidiče ve vzdálenosti mezi sedmdesáti a sto padesáti metry. V úseku mezi čtyřiceti a padesáti metry zobrazí i registrační značku auta.

"Pokud vozidlo nezpomaluje, zobrazí se nejprve nápis "zpomalte". Pokud to nestačí, aby rychle jedoucí vozidlo zpomalilo, objeví se jeho registrační značka," uvedl ředitel Městské policie Prostějov Libor Šebestík.

Tvrdí, že účinnost těchto zařízení je na úrovni 98 procent v prvních týdnech a měsících.

"Efekt zpomalení na základě zobrazení registrační značky je založen na chování řidičů, které bylo v rámci studie prokázáno. Řidič si není jistý, zda se v dané lokalitě vyskytuje certifikované měření, nebo ne," doplnil šéf strážníků.

Stavba cyklostezky spojující Anenskou ulici s Anglickou v Prostějově. 18.5. 2022
Cyklostezku mezi paneláky konečně staví, po čtyřech letech

Obavy z možné pokuty donutí dát nohu z plynu. Takovou zkušenost má i Hana Slezáková, která se setkala s tímto zařízením na cestě z Vrahovic do Držovic.

"Při vjezdu do Držovic na mě začal blikat radar i s číslem mé poznávací značky a hned jsem zpomalila," popsala svůj osobní zážitek.

Na měřičích pracovali dopravní psychologové a specialisté z oblasti dopravního výzkumu. Vzhled ukazatele je koncipován tak, aby vizuální efekt na zklidnění rychlosti řidiče byl co nejvýraznější, a jeho působení bylo v denních i nočních hodinách co nejdelší.

"Přenos dat je automatický, a to přes sítě datových operátorů. Údaje se přenáší na dopravní portál, kde jsou měřená data k dispozici v souladu s GDPR. Výhodou je, že zařízení je pod automatizovaným dohledem, a je možné provádět některé servisní činnosti na dálku," popisuje novinku Libor Šebestík a přidává podrobnosti.

"U měřiče je také možné dálkově měnit text, například v ranních hodinách u školy bude svítit "Pozor děti" nebo i jiný text podle potřeby."

Moderní systém lze doplnit také meteostanicí s dálkovým přenosem nebo moduly, jako je například monitoring přestupků - zákaz vjezdu nákladních vozidel, nepřipoutaný řidič, držení telefonu za volantem, zaplacení povinného ručení nebo propadlého STK.