„Rada města schválila projektový námět a podání žádosti o příspěvek na realizaci projektu Zvýšení bezpečnosti přechodů pro chodce ve městě Prostějov z rozpočtu Olomouckého kraje," uvedla mluvčí magistrátu Jana Gáborová.

Dodala, že se jedná až o padesátiprocentní příspěvek.

„Celkové předpokládané náklady projektu jsou téměř sedm set tisíc korun," dodala Jana Gáborová. Magistrát podle jejích informací plánoval například nasvětlení přechodů v Brněnské ulici. Osvětlení už se v minulosti dočkaly přechody na výpadovkách z města. V posledních letech se pak radnice zaměřovala na budování lamp u přechodů nedaleko škol a školek.

Osvětlení přechodů a jejich zabezpečení vítá například majitel prostějovské autoškoly Richard Kočí. Podle něj je na tom Prostějov velmi dobře.

„Za tuto činnost jsem rád. Myslím, že město je na tom oproti srovnatelným dobře. Magistrát bych tak za takové výdaje pochválil," uvedl Richard Kočí. „Na přechod, který by potřeboval nasvítit, si v tuto chvíli nevzpomenu," dodal.

Úvahy nad množstvím přechodů

Takové kroky kvituje i prezident dopravních psychologů Alois Hudeček.

„Hlavní je, že jsou chodci vidět. Lidé mají často tendenci hledět jen pár metrů před sebe a nestíhají zareagovat. Navíc se touhle dobou stmívá už kolem páté hodiny. V tomhle případě se tedy nejedná o vyhozené peníze," uvedl Alois Hudeček. Zároveň ale poukázal na množství přechodů pro chodce. A srovnal ho se zeměmi západní Evropy.

„Oproti ostatním zemím jich je v České republice kolikrát zbytečně moc. K nalezení jich je i několik na stometrovém úseku silnice," sdělil Alois Hudeček.

Množství přechodů se však bude nejspíš snižovat. Už několikrát to naznačila primátorka Alena Rašková. Důvodem je podle ní zkušenost ministerstva dopravy s chováním chodců na přechodech.

„Přednost na nich si totiž mnozí lidé vyložili jako absolutní přednost. Výsledkem je pak více nehod a zranění na silnicích," uvedla primátorka. Letos tak například nedošlo k obnovení přechodů na křižovatce Kostelecké ulice a Vápenice. Naopak po položení nového asfaltového povrchu se vyznačené přechody pro chodce znovu objevily v ulici Josefa Lady.