„Doma jsem řekl, že jedu lyžovat do Jeseníků a uprchl jsem i s kamarády do Maďarska, odkud jsem se po mnoha peripetiích dostal k francouzským legiím a nakonec ke královskému letectvu ve Velké Británii. Maminku jsem uviděl až po šesti letech," vzpomíná pilot spitfiru Emil Boček.

Pohnuté historii československých pilotů v britském letectvu se věnuje obsáhlá výstava v prostějovské galerii Špalíček, kterou si Emil Boček přijel prohlédnout.

„Výstava popisuje pohnuté osudy pilotů už od dob první republiky. Tehdy byli letci velmi populární, něco jako dnešní hokejisté. S příchodem okupace se situace prudce změnila a spousta z nich uprchla do zahraničí, kde za války bojovali proti německým jednotkám," řekl o výstavě hlavní organizátor Filip Procházka z klubu vojenské historie 276 RAF.

Zároveň dodal, že ani po válce se piloti nedočkali klidu. Totalitní režim v tehdejším Československu letcům znepříjemňoval pobyt v rodné zemi a mnohým dokonce ani neumožnil návrat.

„Když jsem se vracel po válce z Anglie, nesměli jsme prolétat nad sovětskou zónou. Takže jsme to brali spodem od Plzně. Po přistání nás zavřeli do kasáren a zakázali navštívit rodinné příslušníky," řekl o prvních dnech návratu pamětník Emil Boček.

„Ale vydržel jsem to jen pár dní, pak jsem se vydal do rodného Brna, po dlouhých šesti letech, navštívit maminku," zasmál se bývalý pilot.

Vzbuzují hrdost

Součástí prohlídky výstavy a následné besedy s válečným veteránem bylo i slavnostní odhalení pamětních mincí z dílny České mincovny, věnovaných pětasedmdesátému výročí vzniku většiny československých perutí v RAF.

„V jablonecké mincovně rádi podporujeme projekty, které jsou pozitivního charakteru, nebo takové, které budí národní hrdost. A českoslovenští piloti rozhodně vzbuzují hrdost v nás všech. Jsem velmi rád, že jsme mohli podpořit i skvělou výstavu, která sklízí úspěchy u nás, ale i v zahraničí," uvedl obchodní ředitel České mincovny Aleš Brix.

Výstavu k 75. výročí vzniku většiny československých perutí v RAF zhlédlo k dnešnímu dni více než čtyřicet tisíc lidí.

„Expozice byla původně zamýšlená pouze pro prezentaci ve Velké Británii. Angličané sice znají historii Bitvy o Británii do největších detailů, ale o československých letcích toho příliš neví. Ale protože všichni sponzoři projektu pocházejí z České republiky, rozhodli jsme se ji ukázat i u nás. Udělali jsme dobře, výstava sklidila enormní úspěch jak v Česku, tak i v Británii," uzavřel organizátor Filip Procházka.