„Je to jedno ze šesti olympijských center, která mají vzniknout v České republice, a pevně věřím, že podobných center i úspěšných sportovců bude více," řekl Marcel Chládek, ministr školství, mládeže a tělovýchovy, který se účastnil slavnostního otevření olympijského centra.

„Měli bychom podporovat podmínky pro sportovní růst mládeže. Dnes se děti věnují pohybu 45 minut denně, před deseti lety to však byly tři hodiny denně," připomněl ministr, který má ke sportu blízko.Národní olympijské centrum tenisu a volejbalu v Prostějově

„V minulosti jsem se hodně věnoval sportu, ale ne nijak významně. Myslím si, že ministr školství, mládeže a tělovýchovy by měl jít ostatním příkladem, být sportovně založený a štíhlý. Tak snad to splním," usmál se Marcel Chládek.

Podle prostějovského primátora jsou obavy ministra zbytečné.

„Už nikdy nebudu štíhlým mužem, takže se o svoje křeslo nemusíte bát," zavtipkoval v kondiční hale Miroslav Pišťák.

Kvitová si centrum pochvaluje

Národní olympijské centrum vítá i tenistka Petra Kvitová.

„Za všechny sportovce, kteří tady mohou prověřovat a zlepšovat svoji fyzickou kondici, jsem za toto centrum ráda," řekla na slavnostním otevření.

„Doufám, že sportovní komplex pomůže k výchově dalších reprezentantů," doplnila volejbalistka Julie Jášová.

Sít Národních olympijských center je ambiciózním projektem Českého olympijského výboru. Na otevírání prostějovského centra proto nechyběl ani dvojnásobný olympijský vítěz a sportovní ředitel Českého olympijského výboru Martin Doktor.

„Stále se cítím být tak trochu sportovcem, i když spíše pasivním," vyjádřil se.

Národní olympijská centra vzniknou v pěti regionech republiky. Srdcem sítě olympijských center se stane areál v Nymburce, který nabídne zázemí pro fotbal, atletiku, tenis, házenou, volejbal, beach volejbal, basketbal, sálové sporty, plavání, veslování, kanoistiku, střelce, lední hokej, short-track a cyklistiku. Zázemí pro biatlon najdou sportovci v Novém Městě na Moravě, atletiku a fotbal budou trénovat ve Vítkovicích, v Račicích a Tróji pak vodní slalom, rychlostní kanoistiku a veslování. V jednání je zřízení centra lyžování v Harrachově.