Hned tři mosty, z toho jeden dálniční, by totiž měly projít rekonstrukcí. Celkově by na práce měly padnout stovky milionů korun.

První z mostů už je nyní v obležení stavařů. Nedaleko Žešova stojící most, který se klene nad dálnicí D 46, byl uzavřen v neděli. A to jak pro auta, tak pro pěší i cyklisty, což někteří z místních nechápou.

Jiná plánovaná stavba naopak dělá Žešovanům radost. V budoucnu by se podle informací od magistrátu měli definitivně dočkat nového mostu za palírnou, druhého v Žešově, přes který se dá přejít nad dálnicí.

"Brzy začne příprava projektové dokumentace. Stavba viditelně není v dobrém stavu," uvedl ředitel odboru rozvoje a investic na prostějovském magistrátu Antonín Zajíček. Zatím nesdělil, jak rozsáhlá oprava bude. "Zjistíme tak až zpracováním projektové dokumentace," upřesnil.

S rekonstrukcí mostu je pak spojena i příprava dalších stavebních prací - na rybníku za dálnicí. Z něj podle návrhů některých místních obyvatel mělo vzniknout oddechové místo.

"Netušili jsme, že k rekonstrukci mostu dojde. Jsme za ni ale rádi, stejně tak za to, že magistrát nechá stavbu zabezpečit. Doufáme také v opravení rybníku, který se za mostem nachází," uvedl předseda osadního výboru Martin Vyplel.

Kompletní oprava příští rok

Vůbec největší rekonstrukcí však má projít most přímo v Prostějově.

Takzvaná Hanácká estakáda by se už tento rok měla stát dějištěm rozsáhlých oprav za více než sto milionů korun.

"V současné době připravujeme výběrové řízení na stavební práce na nevyhovujících dálničních mostech. Některé práce budeme provádět už letos," prozradil mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Jan Studecký.

"Na celkovou opravu těchto i ostatních mostů na D46 jsou již zpracovávány projekty. Kompletní opravy estakády Haná pak máme v plánu na rok 2019," dodal.

Stavaři v Plumlovské i náměstí Spojenců

Letošní rok bude vůbec pro Prostějovsko znamenat řadu oprav a rekonstrukcí silnic.

V plánu by měly být například stavební práce v Plumlovské ulici v Prostějově, dále na náměstí Spojenců.

Ve vzduchu visí otazník nad vybudováním severního obchvatu Prostějova.

Naopak na další důležité komunikaci, Brněnské ulici a silnici z Prostějova do Němčic nad Hanou už se naopak pracovat začalo.