Zahájení oblíbené akce za zvuků bubnů a křepčení maškar sledoval s očekáváním dav návštěvníků. Prostějovský masopust odstartoval tradičním průvodem masek okolo Masarykova náměstí.

Tradiční sportovní ples TJ Sokol Čechovice opět zaplnil místní sokolovnu. 9.2. 2024
V Čechovicích plesovali sportovci. Chutnal tatarák i režná

"Chodíme každý rok, co to založili. Přece jenom je zajímavé vidět na vlastní oči, jak se porcuje prase. Samozřejmě to známe, jsme z dědiny, ale hlavně por děcka je to zážitek," sdělil Deníku například Josef Trubka, který se s chutí zakousl do jitrnice.

Pověsili Milouše

Očekávanou událostí bylo věšení pašíka. Řezník Krkovička opět zapojil do scénáře především malé děti. Vyprávěl jim o životě pěkné svině a její rodiny. Nebohého čuníka také neváhal pojmenovat na radu davu.

"Jakže? Milouš? Dobře, ale distancuji se od politiky, je to jasné, letošní čuník má jméno Milouš," pravil Krkovička a pustil se za povzbuzování přihlížejících do řezání Miloušovy hlavy.


Nahrává se anketa ...

Sledovat řeznickou práci na vlastní oči se lidem líbilo. Postupně se z pověšeného Milouše odkrajovaly další části, až zbyla pouze páteř. "Je to fakt zajímavé, jak rychle mu to jde od ruky. Prase mizí přímo před očima," poznamenal Honza, jeden z mnoha zaujatých přihlížejících.

Tradiční masopustní veselí ovládlo v sobotu 10. února centrum Prostějova. 10.2. 2024Zdroj: Deník/Zdeněk Vysloužil

Letošnímu masopustu přálo nadstandardně i počasí. Svítící slunce a teplota přesahující desítku lákala i k venkovnímu posezení. "Co se to dělá, je suverénně nejtepleji. Například před dvěma roky padal déšť se sněhem a fučelo jak na horách. To jsme si dali polévku a šli domů. Dnes tu pobudeme déle," pochvalovala si Jana, maminka dvou dětí.

Tradici masopustu, po hanácke ostatků, dodrželi i v Nezamyslicích. Hasiči udělali i delikatesní zabijačku. 10.2. 2024
V Nezamyslicích slavili ostatke. Vydražili koňa a zbaštili kaňóra

Veselice s vůní zabijačky a dalších dobrot vyvrcholila oblíbeným výdejem polévky prdelačky za kačku.