Na Prostějovsku see většině případů jedná o odstraňování popadaných stromů na komunikacích, třeba na dálnici D 46 spadl strom do levého jízdního pruhu.

Bylo také nutné zajistit uvolněné plechy nebo dokonce celé střechy hrozící zřícením. K tomu došlo v Kobeřicích-Hradčanech, kde se zřítila celá štítová stěna staršího rodinného domu.

Dále hasiči museli zasahovat také v Olšanech u Prostějova.

"V Olšanech na Prostějovsku zasahovali hasiči během odpoledne u několika vážnějších situací. Utržená střecha stodoly poničila zaparkované vozidlo a karavan. Za obcí pak došlo k pádu stožáru s vysokým napětím, přímo v obci došlo k pádu několika stromů do zahrad a na dráty elektrického vedení," uvedl mluvčí HZS Olomouckého kraje, Zdeněk Hošák. 

Zavřené parky a hřbitov

Varování před silným větrem a zákaz vstupu do parků i na hřbitov. Magistrát města Prostějova reagoval na aktuální výstrahu Českého hydrometeorologického ústavu a požádal občany, aby v zájmu vlastní bezpečnosti během pondělí (10. 2. 2020) nevstupovali do parků.

Kolářovy sady, Smetanovy sady, lesopark Hloučela i areál městského hřbitova v Brněnské ulici byly v pondělí po celý den uzavřeny.

Na výstrahy rzareagovalo i Ekocentrum Iris, které v rámci jarních prázdnin, které aktuálně v regionu probíhají, chystalo na úterý 11. února vycházku v oblasti přírodní rezervace Blátka mezi Vincencovem a Vranovicemi. Akci zrušilo.

"Velká část vycházky měla totiž probíhat v lese, což v silném větru není pro účastníky bezpečné. Čtvrteční vycházku s brhlíkem Eduardem z Lutotína by už počasí nemělo ohrozit," informovala Jitka Knajblová, lektorka Ekocentra Iris. 

Online reportáž

Sabine v Prostějově

Při přechodu studené fronty v Prostějově v pondělí v deset hodin dopoledne dosáhl vítr maximální rychlosti 66,6 kilometrů v hodině. V Olomouci činil maximální náraz 44,6. 

Vítr znovu zesílil odpoledne. Během bouřek a přeháněk dosáhl nejsilnější náraz v Prostějově dokonce 94,3 kilometrů v hodině a Luké rovných 90. V Olomouci činilo odpolední větrné maximum 55,4.

Meteorologové upozorňují, že větrno bude i v příštích hodinách. Na úterý avizují v Olomouckém kraji silný západní vítr s nárazy nad 65 kilometrů v hodině, a to nejen pro horské partie. Vydaná výstraha má platnost do úterní 20. hodiny.