Občané mohli od pondělí až do nedělní půlnoci známkovat radnici ve čtyřech různých oblastech. Šlo o problematiku dopravy, bytové politiky, bezpečnostní a sociální politiky a podporu sportu. Hodnocení bylo stejné jako ve škole, od jedničky po pětku.

Celkem dobře, zaokrouhleně na trojku, dopadla podpora sportu, nejhůře pak bytová politika. Průměrná známka na vysvědčení pro Prostějov je 3,64.

Prostějovská radnice.
Dejte vysvědčení Prostějovu. Oznámkujte radní i primátora ve čtyřech sférách

Oblast dopravy včetně parkování, infrastruktury pro cyklisty a chodce oznámkovali Prostějované v anketě nejčastěji nedostatečnou, druhou nejfrekventovanější známkou byla trojka. Finální průměr činí 3,77.

"Ve spolupráci s krajem postupně prochází rekonstrukcí páteřní komunikace ve městě. To znamená, veškeré hlavní výjezdové tahy z Prostějova," říká náměstek primátora Jiří Rozehnal (ANO).

Vysvědčení pro města v Olomouckém a Zlínském krajiVysvědčení pro města v Olomouckém a Zlínském krajiZdroj: DeníkSeverní obchvat výrazně ulehčil dopravě v centru. "Máme k dispozici výsledky měření a mohu říci, že se provoz v Olomoucké ulici snížil o 35 až 40 procent. Je to díky severnímu obchvatu. Proto už připravujeme stavbu severozápadního kvadrantu," doplnil Rozehnal.

Nejhůře lidé ohodnotili bytovou politiku Prostějova. Vedení města dostalo v průměru horší čtyřku, když suverénně nejvíce lidí napařilo samosprávě pětku.

Nejlepší známku dali podle očekávání podpoře sportu a možnostem vyžití sportovišť pro volný čas. I v tomto "předmětu" to byla ale jen trochu lepší trojka. "Dlouhodobě tvrdíme, že Prostějov je městem sportu a asi tomu tak je," potvrdil primátor František Jura (ANO).

V Bakalářích by po zaokrouhlení dostal Prostějov za bezpečnost čtyřku. Vytváření bezpečného města a vstřícnost sociální politiky vůči ohroženým ohodnotili čtenáři Prostějovského deníku průměrnou známkou 3,76.

Co na celkové výsledky ankety říká primátor? "Asi to podle známky není nejlepší vysvědčení. Na druhé straně hlasovalo pouze okolo osmdesáti lidí u jedné otázky. Těžko tedy lze říci, o jak reprezentativní vzorek se jedná," komentuje František Jura s tím, že vlastní průzkumy města s počtem respondentů okolo pěti set vycházely známkově s průměrem 1,9.

"Nicméně výsledky ankety respektuji a nemám víc, co bych k tomu dodal," uzavřel primátor.