„Každoročně celorepublikově odejde zhruba deset procent dárců. Snažíme se proto oslovit zejména mladé prvodárce, kteří by nám ideálně mohli pomoci rozšířit základnu pravidelných aktivních dárců. Věřím, že interaktivní muzeum by pro tyto mladé dárce mohlo být zajímavou motivací," řekl o jedné z možných odměn vedoucí transfúzní stanice Nemocnice Prostějov Jiří Šlézarv.

Interaktivním muzeem přitom myslel Pevnost poznání v Olomouci, kam by se prvodárci mohli díky losování o rodinné vstupné dostat.

Zájemci z řad prvodárců mohou k odběrům přicházet i bez objednávky vždy v pondělí, úterý a čtvrtek mezi šestou a osmou hodinou ranní, a to na transfúzní oddělení Nemocnice Prostějov.

„Dárcem krve se může stát každý zdravý občan České republiky ve věku 18 až 60 let, jehož hmotnost převyšuje 50 kilogramů. Bezplatné dárcovství krve přitom dává nejenom dobrý pocit z ušlechtilého skutku, ale také zahrnuje lékařské vyšetření a možnost konzultace s lékařem. Dárce má nárok na pracovní volno s náhradou mzdy, získat vitamíny od zdravotní pojišťovny, občerstvení, a uplatnit si nárok odpočtu ze základu daně z příjmu, a to ve výši dva tisíce korun za každý absolvovaný odběr," připomněla mluvčí nemocnice Radka Miloševská další výhody, které nejen prémioví dárci mají.