Rybáři v průběhu odlovů, které začaly v úterý, sesbírali z laguny u Valáška a odvodňovacího kanálu jinak vypuštěné nádrže necelé čtyři metráky ryb. Odvezli je do rybníka Bidelce v Plumlově a do přehrádek na Romži. Největší odlovenou rybou byl sumec o délce něco málo přes metr.

Odlov ryb v laguně u Valáška na Plumlovské přehradě

Kam s rybami?

„Rybáři z Povodí Moravy prováděli odlov ryb v maximálním možném rozsahu, jaký metoda elektrolovu vůbec umožňuje. Stanovený cíl, tedy slovit co nejvíce ryb zastoupených druhů a velikostí splnili na jedničku. Poděkování si zaslouží i hospodář prostějovských rybářů Pavel Kosek, se kterým prakticky všechny transfery společně plánujeme. Jeho pozice není jednoduchá, protože s pokračujícím suchem bude zejména v případě Hloučely nutné řešit problém, kam odlovené ryby vůbec převést, kde najít vhodnou cílovou lokalitu s dostatkem vody," hodnotil biolog Petr Loyka, který nad revitalizací přehrady vykonává odborný dozor.

Zpátky k úhynu

Vrátil se kritice ze strany veřejnosti, kterou si spolu s dalšími odborníky vysloužil loni kvůli úhynu části ryb v laguně.

„Loňský úhyn byl opravdu způsoben množstvím ryb, vysokými teplotami a nedostatkem kyslíku, kdy se nám nepodařilo v daný okamžik k rybám dostat. Byla to mimořádná situace, protože platí, že čím vyšší teploty panují, tím horší je rozpustnost kyslíku ve vodě a naopak roste jeho spotřeba rybami," nechal se Loyka slyšet s dovětkem, že v letošním roce ani při v extrémních vedrech k úhynu vodních živočichů v laguně nedošlo.

Rovnováha rybí osádky? Nelehký úkol

„Přirozená reprodukce ryb v bagru, tedy laguně a v odvodňovacím kanálu je dána vhodnými podmínkami, kaprovité ryby jako cejn, plotice nebo ouklej mají opravdu velký reprodukční potenciál. To potvrzuje i můj další závěr, že najít nějakou rovnováhu v napuštěné přehradě bude složité a dlouhodobé udržení řízené rybí obsádky v rekreační nádrži jako je Plumlov je téměř nereálné," řekl Loyka.

Překvapivě velké množství odlovených amurů v tomto týdnu odpovídá dle jeho slov pouze tomu, kolik jich zde po předchozích odlovech zůstalo.

„Tento druh se v našich podmínkách přirozeně nerozmnožuje," upozornil biolog.

Pochvaloval si, že odlovy ryb ani probíhající sběr obojživelníků nijak nepřekáží při opravě hráze revitalizované plumlovské přehrady.