Jak jste se k této funkci dostala?

Starostku zastupitelstva dětí a mládeže dělám od roku 2011. K zastu­pitelstvu mě přivedl můj o tři roky mladší bratr, který toužil být jeho členem. Jednou jsem se s ním šla podívat na zasedání, kde se mi zalíbila myšlenka této organizace.

V čem je pro vás práce v dětském zastupitelstvu přínosná?Jana Větříšková - Starostka Zastupitelstva Dětí a Mládeže Města Prostějova

Především v mém osobním rozvoji. Naučila jsem se vystupovat na veřejnosti a nebát se předstoupit před neznámé lidi. Člověk také získá nové kontakty a bohaté zkušenosti, které se mu v životě určitě neztratí. Někteří svou funkci v dětském zastupitelstvu neberou moc vážně, ale myslím si, že její smysl pochopí, až budou starší.

Co je vlastně náplní práce dětského zastupitelstva?

Tradiční pracovní náplní zastupitelstva je především vzájemná interakce členů, která se děje při společných schůzích či akcích. Zasedání probíhají podle potřeby, někdy to může být jednou za tři měsíce, někdy dvakrát do měsíce. Věnujeme se také různým projektům, jako je například Bezpečná cesta do školy. Děti mapují nebezpečné úseky, na které naráží cestou do školy, a my je potom předáme na dopravní inspektorát. Kromě toho pořádáme setkání u kulatého stolu se zajímavými osobnostmi, setkání s českými politiky a exkurze do jejich místa působení nebo víkendové akce.

Jaké jsou podle vás největší slabiny Prostějova? Co je potřeba ve městě zlepšit?

Je potřeba ve městě oživit náměstí, které je téměř mrtvé. Lidi by mohlo do centra přilákat promítání filmů, navrhovali jsme také zlepšit vizáž náměstí třeba tím, že bychom umístili dřevěné sochy na lavičky. Lidé si také stěžují, že si nemají v létě kde zaplavat, protože v aquaparku bývá plno a není na to prostor.

Studujete na Reálném gymnáziu a základní škole města Prostějova a letos váš čeká maturita. Co plánuje po ní?

Chtěla bych studovat charitativní a sociální práce na vysoké nebo vyšší odborné škole, protože mě baví práce s lidmi. V budoucnu se nebráním ani práci politika, i když vím, že člověk na ni musí mít ostré lokty a musí si nastavit hranice etických a morálních hodnot.