Občanská sdružení ani veřejnost se k záměru vybudovat podnik v rámci posuzování vlivů na životní prostředí nevyjádřila.

Proč k problematice mlčel například šéf Strany zelených v Prostějově Jan Navrátil, kterého veřejnost zná především jako odpůrce bourání Společenského domu v Komenského ulici?

Není zábor jako zábor

„O zmíněné továrně od vás slyším prvně," podivoval se v úterý odpoledne. Dodal, že mu zábory zemědělské půdy pro rozumnou průmyslovou výstavbu nevadí.

„Co mi vadí, jsou zábory zemědělské půdy kvůli výstavbám slunečních elektráren. Třeba ta, co stojí v právě v prostějovské průmyslové zóně, tam nemá co dělat," řekl Navrátil.

Webové stránky prostějovského magistrátu uvádějí, že tato elektrárna zabírá plochu o rozloze 3 hektarů.

„Celá průmyslové zóna v této části města pak nabídla investorům zhruba padesát hektarů plochy s možností rozšíření až na sedmdesát hektarů," zmínila se Jana Gáborová, mluvčí prostějovského magistrátu.

Sedm investorů má zájem rozjet v Prostějově výrobu

Zdeněk Fišer, náměstek primátora Magistrátu města Prostějova, před nedávnem informoval, že o plochy pro průmysl se na radnici hlásí hned sedm solventních investorů. Podle něj jde převážně o firmy zabývající se strojírenskou výrobou.

„Nepřejeme si, aby investoři zastavěli velké plochy půdy a zaměstnali jen pár pracovníků. Chceme, aby u nás působily firmy, které dají práci co nejvíce lidem," nechal se Fišer slyšet.

Co územní plán? Bude řešit vhodné umístění továren?

Fabrik tedy na bývalých polích přibude. Skryjí se někdy v zeleni?

„Toto otázku by měl řešit nový územní plán," míní Jan Navrátil.

Návrh nového územního plánu radní spolu s úředníky a ve spolupráci s architekty usedlíkům představili loni v říjnu. Materiál se však lidem nezdál. Odmítali například, aby jim přes zahradu u říčky Hloučely někdy v budoucnu vedla cyklostezka, podivovali se nad tím, že soused může ve Vrahovicích stavět a oni ne, napadali, že z louky na Záhoří má být les.

Radnice námitky a připomínky přijala. Přepracovaný návrh představí obyvatelům města nejspíš na podzim. Náměstek Zdeněk Fišer míní, že územní plán pak zastupitelé schválí ke konci letošního roku.