Rachot, prach a písek. Rekonstrukce Plumlovské ulice je v první etapě a práce na jejích úpravách jsou v plném proudu. Hlavní pracovní činnost se zatím týká úseku v blízkosti obchodního centra Haná.

Několikametrová dopravní tepna je však uzavřena v jednom pruhu po celé délce, přípravy už se dotkly i druhého konce blíže k centru.

K zemi tam šla pětihlavá alej líp, které byly na první pohled naprosto zdravé.

Bohužel se jedná o plánovanou a schválenou daň vyššímu komfortu motoristů.

"Kácení proběhlo v souvislosti s realizaci akce Plumlovská. Po rekonstrukci budou vysazeny aleje v počtu přibližně sto stromů," odpověděla tisková mluvčí radnice Jana Gáborová.

Kácení se obešlo bez hysterie

Obyvatelům je přibližně šedesátiletých krásných stromů líto, ale žádná hysterie se tentokrát nekoná.

"Přiznám se, že mi je těch stromů strašně líto. Byly vzrostlé a zdravé. Nic se ale nedá dělat, celý projekt sleduji a vím, že je tam spousta přeložek, rozvodů a sítí. Důvody proč byly lípy vykáceny chápu," komentoval například opoziční zastupitel a ochránce přírody Jan Navrátil.

Město se v projektu rekonstrukce Plumlovská zavazuje, že bude po celé ulici provedena náhradní výsadba.

"Je dobře, že se o tom dlouho diskutovalo a tyhle podmínky byly do projektu zavedeny. Jedna věc je ale vysazení a druhá, jestli se ty stromy uchytí," doplnil Jan Navrátil.

Jisté je, že stromy stínící části Plumlovské více než půlstoletí zmizely pod řetězy pil navždycky. Jaký vliv bude mít jejich konec na letité budovy, stojící iks let v jejich blahodárném stínu, ukáže až čas.

Novou výsadbou proti prachu

Oficiálně by mělo město na Plumlovské vysadit minimálně osmdesát stromů.

„Ulice se bude doplňovat i o vzrostlou zeleň. Důvod její realizace je prostý, intenzita dopravy na ulici je vysoká a je zde velké množství polétavého prachu, který má vzrostlá zeleň zachycovat,“ uvedl na začátku rekonstrukce náměstek primátora Jiří Rozehnal s tím, že v rámci obnovy zeleně bude vysazeno kolem osmdesáti stromů a sedm tisíc keřů.

Plánovaný konec rekonstrukce je 28. srpna 2019.