„Protože jde o eurovolby, chtěly jsme je pojmout trošku proevropsky a zároveň netradičně, a když právě Česko žije hokejem a mistrovství se účastní celá řada zemí EU, tak jak jinak než fanynkovsky,“ usmála se nejmladší z trojice žen Ria Klementová z Plumlova.

Její maminka Zlatuše Klementová prozradila, že k volbám chodí všechny pravidelně.

„Nevynechaly jsme snad ani jednou. U eurovoleb je o něco těžší to rozhodování, ale nakonec jsme se s dcerou shodly, koho volit. I když jde o hnutí, které asi nemá moc šancí, lístky jsme mu do urny hodily,“ nechala se slyšet Zlatuše.

To Marie Rozehnalová, její maminka, prý volí po všechna léta jednu stranu. „Mám favorita, kterému dávám vždy svůj hlas,“ usmála se.

Všechny tři dámy ve volební místnosti v budově plumlovského městského úřady odvolily v pátek kolem půl čtvrté a pak to vyrazily oslavit novým účesem ke kadeřnici.

Živo, polomrtvo, i mrtvo

A jaká byla v té chvíli v Plumlově volební účast?

„V našem okrsku je to docela solidní, přišly už desítky lidí a dokonce někteří i na voličské průkazy, zřejmě chalupáři a chataři,“ hlásily dámy zasedající v prvním volebním okrsku.

To u druhého bylo mezi tím polomrtvo.

„Zatím nic moc,“ shrnula s úsměvem předsedkyně druhého okrsku.

A třeba čtvrtý plumlovský volební okrsek umístěný v místnosti osadního výboru v Žárovicích na tom byl ještě hůř. V šestnáct hodin tam hlásili účast opravdu prachbídnou.

„Odvolili u nás zatím pouze tři občané ze 172 možných,“ prozradil tamní člen volební komise Dominik Polák.

Dlouho chvíli mezi tím, než se některý z voličů opět objeví, tak členové komise v Žárovicích trávili povídáním o dění ve městě, v Plumlově pak dámy u volebních stolů probíraly, co jim roste doma na zahrádce.

CELOSTÁTNÍ ONLINE Z EUROVOLEB