Přistání vrtulníku sledoval i pěnčínský místostarosta Petr Řezníček.

„Kolem šesté hodiny večer jsem uslyšel venku rachot a tak jsem se podíval z okna. Viděl jsem obrovský vrtulník, který asi sedmkrát zakroužil nad obcí. Pak přistál kousek od hřbitova a začali se kolem něj pohybovat vojáci,“ pospal Řezníček s tím, že chvíli po prvním vrtulníku přiletěl a přistál další stroj.

Bezpečnostní nikoliv nouzové přistání

Kromě zajímavé podívané se ale podle zástupců armády nejednalo o žádnou senzaci.

„Šlo o bezpečnostní přistání nikoliv nouzové,“ zdůraznil vedoucí tiskového střediska cvičení Dark Blade major Adam Buček.

„Vrtulník CH 53 pouze indikoval možnou závadu, a tak se německý pilot rozhodl, že raději přistane a nechá mašinu zkontrolovat,“ vysvětlil major Buček s tím, že následně přiletěl druhý vrtulník s techniky, kteří provedli pečlivou kontrolu německého stroje.

Žádnou závadu ale nezjistili a oba vrtulníky tak mohli Pěnčín opustit a zamířit na základnu.

Německý vrtulník dál podle Bučkova vyjádření normálně pokračuje ve cvičení.

Mezinárodní vojenské cvičení Dark Blade 2019 probíhá na území české republiky od 9. května do 3. června 2019. Účastní se jej armády šesti zemí, konkrétně Česka, Německa, Slovinska, Polska, Maďarska a Belgie. Cvičení má za úkol prohloubit mezinárodní interoperabilitu při přípravě a plánování letů s taktickým námětem. Jsou prováděny transportní lety s nákladem v podvěsu, slaňování, jeřábování, nácviky únikových manévrů vrtulníku proti útočícímu stíhači a lety s brýlemi pro noční vidění NVG (Night Vision Goggles). Hlavními místy cvičení jsou 22. základna vrtulníkového letectva Sedlec, Vícenice u Náměště nad Oslavou a vojenské újezdy Boletice, Libavá, Březina a posádka Bechyně. Zdroj: www.lznamest.army.cz

Ilustrační foto
Připravte se na hluk. Na Prostějovsku budou cvičit vojáci, zaburácí i vrtulníky
Historické motorky a auta projížděly Prostějovem. 12.5. 2019
Prostějovem burácely historické stroje. Podívejte se
Tragický výbuch v rodinném domě v Mostkovicích
Výbuch v Mostkovicích? O plyn nešlo, na vině je laické zacházení s pyrotechnikou