„V současné době máme nakažených pět dětí,“ potvrdila ředitelka pěnčínské školy Vladimíra Studená. Nákaza se tu objevila na přelomu listopadu a prosince.

„Výskyt hepatitidy typu A je tu potvrzený zhruba tři týdny,“ doplnila Růžena Halířová z protiepidemického odboru Krajské hygienické stanice v Olomouci.

Zarážející je fakt, že ačkoli byly 29. listopadu na úřední desce vyvěšeny všeobecné informace týkající se tohoto onemocnění, starosta o této situaci podle svých slov nic neví. „Na základní škole je nějaký problém, ale bližší informace k tomu nemám. Musíte si zavolat do školy,“ vyjádřil se ve čtvrtek starosta Pěnčína Lubomír Novák.

Ohnisko nákazy?

Zdrojem infekce nemoci špinavých rukou je místní rodina.

„Nákaza pochází od zdejších Romů,“ potvrdila Růžena Halířová. Zda má případ nějakou spojitost s nakaženou rodinou z Mořic, jejíž děti dochází do školy v Němčicích, nechtěla hygienička potvrdit.

„Přímé ohnisko je vždycky velmi obtížné vypátrat a v potaz se musí brát více faktorů,“ uvedla Halířová s tím, že, onemocnění vzniká nejčastěji v okruhu lidí s nižšími hygienickými standardy.

To potvrzují i místní. „Vůbec mě to nepřekvapuje. Zdejší Romové nemají septik, takže jim splašky volně vytékají na dvůr. Jsem ráda, že moje dcera chodí od letošního roku do školy v Prostějově, protože nákaza postihla její bývalou třídu,“ nechala se slyšet Jaroslava z Pěnčína.

Opatření ve škole

Vedení školy zatím o uzavření tříd neuvažuje.

„V karanténě jsou sourozenci nakažených, dodržujeme hygienické zásady a nařízení krajské hygienické správy, takže zatím budeme normálně fungovat,“ konstatovala ředitelka školy Vladimíra Studená.

Jakým omezením se děti musí podřídit?

„Vyhlásili jsme zákaz hromadných akcí, žáci dodržují přísná hygienická pravidla a v pravidelných intervalech chodí na vyšetření krve,“ vyjmenovala Růžena Halířová z krajského protiepidemického odboru.

V Němčicích zatím klid

Na Základní škole v Němčicích nad Hanou, kde se onemocnění špinavých rukou vyskytlo na začátku prosince u žáka druhého stupně, se už žádný nový případ žloutenky neobjevil.

„Nemáme hlášené další případy nakažených,“ dosvědčila ve středu starostka obce Ivana Dvořáková. Inkubační doba této nemoci je však čtrnáct až padesát dní, a proto krajská hygienická stanice očekává v těchto dnech výsledky odběru krve žáků. „Je možné, že nějaké případy ještě přibudou, ale nemělo by to být nijak dramatické,“ uklidňuje Růžena Halířová.

Žloutenka typu A se na Prostějovsku ve větším měřítku objevila naposledy v září roku 2008. A to na základních školách v Prostějově a v Určicích. Do karantény musela tehdy stovka žáků.

HANA MASAŘÍKOVÁ