V posledních pěti březnových pracovních dnech se takzvané e-pasy nebudou vydávat v Prostějově a v Konici. Úředníci si v této době nahrají do počítačů nový software.

„Poslední žádosti o vydání e-pasu bez otisků prstů je možné podat v úterý 24. března. Nejpozději tentýž den je také musíme zpracovat a odeslat do výroby,“ uvedl Jiří Kousal, vedoucí odboru vnitřních věcí Městského úřadu v Konici.

Pasy se nebudou vydávat konkrétně od středy 25. do úterý 31. března. „Výjimka platí pro takzvané rychlé pasy s půlroční platností a pro zapisování dětí do pasů,“ upřesnila Alena Veverková z oddělení registru evidence obyvatel v Prostějově s tím, že od 1. dubna bude možné podat žádost jen o pas se všemi předepsanými biometrickými daty.

„Otisky prstů se odeberou lidem od šesti let,“ upřesnil Jiří Kousal z konického úřadu. „Z každé ruky se sejme jeden otisk, začíná se u ukazováčků,“ doplnila Alena Veverková s poznámkou, že u žadatele s tělesným postižením se postupuje dál k palcům a posléze k prostředníčkům.

Pokud anatomické nebo fyziologické důvody nedovolí některým lidem sejmout otisky, pořídí se pouze digitální fotografie jejich obličeje.

V Prostějově mají čtečky otisků prstů už připravené. „Jsou tři, stejně jako počet výdejních přepážek na radnici. Prošly speciálními testovacími programy,“ ujistila Veverková.

Pasy vydané ještě bez údajů o otiscích prstů zůstávají v platnosti. Podle úředníků by si však cestovatelé měli na ambasádách jednotlivých zemí ověřit, jaké doklady požadují. Pas se strojově čitelnými a biometrickými údaji vyžadují například Spojené státy. E-pasy se v Česku vydávají od roku 2006.