Janisův otec je Palestinec, matka Češka. Vánoce se mezi Středozemním mořem a řekou Jordán slaví podobně jako v Americe.

„Rodiče nakoupí v hračkářství hromadu hraček a objednají si donášku od Santa Clause. Ten všechny dárky doručí přímo pod umělý stromek. Děti jsou z toho u vytržení,“ popisuje mladý prodavač stromečků.

Jedle, borovičky a smrčky

Ví, že Češi umělým jehličnanům příliš nefandí. „U nás nejčastěji nakupují jedle Nordmann. Jsou krásně rostlé a jehlice z nich neopadávají,“ říká a na ukázku zvedá jeden z živě zelených jehličnanů.

Jedle, které nabízí, vyrostly v Dánsku. Borovice na Hanou dovezli z Francie a smrky jsou z Jižních Čech.

„Ceny jedlí začínají na osmi stech korunách za kus, smrky přijdou od tří set padesáti korun výš,“ podotýká Janis.

Stromky pěstitelé odřezali 20. listopadu a na trh je obchodníci, pro něž Janis Abu Akel pracuje, dali 24. listopadu. Doporučuje, aby lidé s koupí neváhali.

„Žádné další jehličnany se už u nás neobjeví. Pospěšte si, ať zboží není přebrané,“ vzkazuje prodavač. Zákazníkům zabalí do sítě přibližně devadesát jehličnanů týdně. Co nevidět stoupnou tržby na trojnásobek. „Zájem roste vždy po prvním prosincovém týdnu,“ tvrdí Janis.

Jak si udržet stromek pěkně zelený?

Co si počnou Prostějované se stromkem skoro tři týdny před Vánocemi?

„Dejte kmínek do vody a nechte ho v chladu. Ať už na balkoně nebo ve sklepě,“ radí mladý muž. V jehličí odřezaných symbolech Vánoc totiž stále pokračuje přeměna světla v cukry – fotosyntéza. (rh)