Nejdál s projektem jsou v Budětsku. Místní škola je opuštěná už delší dobu a děti dojíždějí do Konice. Projekt rekonstrukce nepoužívané budovy na dvanáct sociálních bytů už získal stavební povolení.

U domu je naplánované i parkoviště pro deset aut. Podle zastupitelů je o tento druh ubytování v obci zájem.

„Peníze na přestavbu nám však stále chybí,“ posteskl si starosta Budětska Jiří Sedláček s tím, že finanční prostředky chce obec získat z programu na rozvoj bydlení ministerstva pro místní rozvoj.

Uvažuje se i o dvou bezbariérových bytech

V plánu je pět jednopokojových a sedm dvoupokojových bytů, všechny s kuchyňským koutem.

„Dva z nich budou bezbariérové,“ upřesnil starosta.

Někteří lidé jsou proti

Některým místním lidem se ovšem myšlenka sociálního bydlení nelíbí.

„Obáváme se provozu na parkovišti a toho, jaká sociální struktura obyvatel by stavbu používala,“ zmínil se například jeden manželský pár z Budětska.

Také radnice v Drahanech řeší, jak naložit s prázdnou školní budovou, do níž ještě před rokem docházeli žáci druhého stupně. V letošním školním roce začali dojíždět převážně do Plumlova.

Jídelnu a tělocvičnu sice využívají žáci nižšího stupně z jiné budovy, která zůstala v městysi zachována, ale jinak je patrová budova a její rozlehlý suterén, kde bývaly školní šatny, nevyužívaná.

V Drahanech by mohl vzniknout dům pokojného stáří

„Snažíme se zjistit možnosti financování přestavby na sociální byty nebo domu pokojného stáří. Na tak rozsáhlou rekonstrukci nemáme v rozpočtu peníze, proto se ohlížíme po dotacích,“ konstatoval starosta Drahan Milan Marek.

Pokud budou mít Drahanští štěstí, mohla by být škola přestavěná do pěti let.

V posledních deseti letech uzavřely obce na Prostějovsku jen několik školních budov.

„Nejčastěji se je zastupitelé snaží prodat, například jako v Seči před několika lety,“ vysvětlil vedoucí prostějovského odboru školství František Říha.

Podle Říhy se teď situace zlepšuje. Ministerstvo totiž zmírnilo limity pro počet žáků v malotřídkách a školy se tak v menších vesnicích drží.