Místní nečekali, až problém někdo vyřeší, nebo se něco zlého stane. Poradili si sami. Každé ráno od 7 do 8 hodin řídí provoz u školy čtyři pracovnice obecního úřadu v reflexních vestách.

„Frekvence dopravy se u nás enormně zvedla. A bohužel se nejedná jen o osobní automobily,“ konstatoval olšanský starosta Milan Elfmark. „Musíme dětem zajistit bezpečnost,“ poznamenal. 

Ženy, bdící nad bezpečností školou povinných dětí, jsou rády, že se zatím nic nestalo.

„Dnes je to extrém. Asi se zase na dálnici něco přihodilo, kdybychom tu nestály, tak by děti ani mezi těmi auty neprošly,“ nechala se v pondělí slyšet jedna z nich.

Ilustrační foto.
Sokolská župa se slétne do Prostějova

RODIČE JSOU VDĚČNÍ

Službu si pochvalují i rodiče školáků.

„Často mám problém přejít silnici sama. Nevím, jak to mají zvládat desetileté děti,“ nechala se slyšet maminka Hana, která svého syna doprovází do školy každý den. Chodí teprve do první třídy.

Osvěžení v prostějovském aquaparku. Ilustrační foto
Koupání v regionu? Aquapark už otevřel, na dalších místech se buduje

ZÚŽENÍ A NEHODY

Hanácká dálnice je od poloviny května téměř permanetně ucpaná. Svedení dopravy do jednoho pruhu provoz výrazně zpomalilo a dost často zcela stojí kvůli nehodám ve zúžení.

Zcela ochromena byla D46 sérií vážných nehod například v úterý 22. května. Auta nemohla projet kvůli havárii motorkáře a dvěma nepozorným řidičům kamionů, z nichž první naboural dvě auta v koloně před sebou a druhý vysypal na dálnici náklad.

Řidiči se snaží volit náhradní cestu do Olomouce přes Olšany u Prostějova, Lutín a Hněvotín. Leckdy jsou ale zklamaní. Jízdu po silnici, která je v některých úsecích značně úzká a navíc soukromá, brzdí náklaďáky včetně zahraničních, zejmé-na polských kamionů. Omezení provozu na dálnici má trvat do 14. září.

Severní obchvat Prostějova - nákres
Obchvat Prostějova stihneme, ujišťuje radnice