Florbal, házená nebo futsal? Nedostatek volných kapacit pro provozování halových míčových sportů, by měla v regionu pomoci ukojit nová sportovní hala. Ta právě vzniká v Olšanech u Prostějova, v obci rozkládající se poblíž dálnice D46 na půli cesty mezi Olomoucí a Prostějovem. Díky této strategické poloze, by mohla být vyhledávaným útočištěm i pro sportovní oddíly z těchto dvou měst.

Současná horečná stavební činnost v sousedství olšanského sokolského areálu značí jediné. Sportovní hala, o které se několik let mluvilo jen šeptem, se stane brzy realitou.

"Měla by to být taková menší tělocvična," s potutelným úsměvem reagoval na přímý dotaz Deníku olšanský starosta Milan Elfmark, jenž vzápětí už vážněji dodal: "Budujeme sportovní halu, která by měla mít rozměry takové, aby se tam daly provozovat všechny míčové sporty s výjimkou mezinárodního volejbalu. To kvůli výšce stropu. Rozměry hrací plochy budou splňovat kritéria pro mezinárodní házenou."

Momentálně už jsou v plném proudu přípravné stavební práce.

"Hotovo by mělo být do června příštího roku. Rozpočet činí nějakých 36 milionů korun. Primárně by měla sloužit míčovým sportům a gymnastice, tedy tomu, o co se nejvíce v Olšanech zajímáme," doplňuje Milan Elfmark.

Nové zastřešené sportoviště by mělo mít k dispozici pouze tři šatny.

"Z prostorových důvodů nám tam více nevleze. Ale v blízkosti máme fotbalové šatny, takže v případě větších sportovních akcí, by měla být kapacita dostatečná," míní olšanský starosta.

Povrch by měl být z litého polyuretanu.

"Nebude to palubovka, která by byla asi optimálnější, ale i tenhle povrch, by měl splňovat všechny nároky na halové sporty," říká Elfmark.

Finančně by měl být projekt pokryt převážně z dotací.

"Něco by nám měl přispět Olomoucký kraj, dále pak Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy, podílet se bude i obec Olšany u Prostějova a nějaký příspěvek poskytne i Sokol," uzavírá Milan Elfmark.

V regionu jsou sportovcům k dispozici pouze dvě další sportovní haly s plochou odpovídající mezinárodním rozměrům pro házenou – v Němčicích nad Hanou a Kostelci na Hané. Další jsou pak v Prostějově na RG a ZŠ a hale Sportcentra-DDM.

V halové sezoně je jejich kapacita plně vytížena a zájem zejména florbalistů a futsalistů nedokáže pokrýt.