Ubezpečil, že hřiště poslouží nejen školákům.

„Bude přístupné i veřejnosti," prohlásil starosta s tím, že podmínky provozu určí až po dohodě s ředitelkou školy.

„To hřiště vypadá skvěle," usmívá se čtyřicetiletá Petra. Vzpomíná, že jako žačka kdysi hrávala na hřišti za školou házenou. „Byl tam hrbolatý asfalt," popsala.

Nyní hrací plochu určenou pro basketbal, tenis, házenou a malý fotbal tvoří tartan.

„Zvažovali jsme, zda tam dáme umělou trávu, nebo tento gumový povrch. Nakonec jsme se rozhodli použít gumu. Pro žáky bude nejspíš vůbec nejlepší," poznamenal k tomu Milan Elfmark.

Není cena jako cena

Místní se podivují informačnímu panelu umístěném na oplocení hřiště. Sděluje totiž, že projekt volnočasové infrastruktury přijde na více než jedenadvacet milionů korun.

„Jde o souhrnnou částku, kdy stavbaři vybudují hřiště hned v osmi obcích a to pod hlavičkou Místní akční skupiny region Haná," vysvětlil olšanský starosta s tím, že jde o Smržice, zmiňované Olšany u Prostějova, Slatinice, Drahanovice, Těšetice, Náměšť na Hané, Senice na Hané a Lutín.

Podle původních odhadů měla výstavba školního hřiště v Olšanech přijít na 3 miliony korun. „Vysoutěžená cena je ale poloviční," konstatoval Elfmark. Sumu zaplatí z 85 % Evropská unie.

A co nová olšanská školní družina?

„Ta přijde na dva a půl milionu korun. Dotace se nám zajistit nepodařilo, celý projekt tedy zaplatíme z obecní pokladny," uvedl Milan Elfmark. Kapacita nynější školní družiny, která funguje při třídách, činí 25 dětí. Poptávka po této službě je přitom v Olšanech téměř dvojnásobná.