„Je to krásná barokní památka, byla by škoda ty hospodářské budovy zbourat. Sice jsou ty domy ve stavu, kdy se téměř rozpadají, ale klenuté stropy a poctivá řemeslná práce je vidět dodnes. Slyšela jsem, že by tu mohlo být centrum denních aktivit pro seniory. Je tu i příjemná zahrada. Myslím, že by bylo jedině dobře, kdyby se památka našich předků nějakým způsobem zachovala," nechala se slyšet Hana Zavadilová z Olšan u Prostějova.

Hospodářské budovy tři roky procházejí rekonstrukcí a místní přišli s nápadem, že by v těchto budovách opravdu mohl vzniknout prostor, který by poskytoval sociální služby starým lidem, kteří už nestačí na svou domácnost, ale chtějí zůstat v domáckém prostředí.

„Rádi bychom na tomto místě vytvořili zázemí pro objekt sociálních služeb, konkrétně dům s pečovatelskou službou. V momentě, kdy se o sebe nedovedou lidé postarat, mohli by tu mít byt, kde by měli zajištěnou denní péči, ale kromě toho by tu měla vzniknout centrála, odkud by se nemohoucím lidem, rozvážely obědy, byli by tu pracovníci, kteří by jim pomáhali na úřadech, s koupáním, a podobně," popsal nápad místostarosta Olšan Jan Spurný s tím, že by tu neměl chybět prostor, kde by se směli lidé potkávat, malý sál pro přednášky nebo ruční dílna.

Ještě dvakrát v plamenech

Budovy od ničivého požáru v roce 1715 ještě dvakrát pohltily plameny. Ačkoli ve velmi špatném technickém stavu, se památka částečně dochovala dodnes, a do budoucna najde využití.

„Podle dobového obrázku z roku 1742 na místě stály budovy tři, dodnes se dochovaly jen dvě. Třetí objekt tak bude dostavěn, ale bude muset dotvářet stávající komplex. Již jsme zrekonstruovali faru, opravili jsme střechu na jedné z hospodářských budov a na druhé jsou zatím dodělány a ošetřeny krovy či sloupky, které podepírají krovy, při čemž předpokládáme, že v příštím roce budeme na tuto hospodářkou budovu dávat střešní krytinu. Poté nás čeká rekonstrukce vnitřních prostor," nechal se slyšet starosta Olšan u Prostějova Milan Elfmark s tím, že v současné době obec zpracovává záměr sociálních služeb.

„Chceme zjistit, zda bude o tuto sociální službu zájem, a podle toho určíme, jakou bude mít objekt kapacitu. Cílem je také propojit sociální a kulturní. Lidé by tu hlavně měli mít pocit domova," dodal Milan Elfmark. Farní areál obec rekonstruuje již čtvrtým rokem, celkem se tu proinvestovaly přibližně tři miliony. Na památku doposud přispěla obec, Olomoucký kraj, Ministerstvo kultury ČR, Místní akční skupina Region Haná a přispěla i sama farnost.