„Nejdřív se pustíme do toho kácení dřevin,“ sdělil olšanský starosta Milan Kubíček. Upřesnil, že zahradníci vykácejí dva smrky, které rostou hned za kostelem, a stejně skončí i bílý topol rostoucí v blízkém parku.

„Poté, co se před kostelem rozlomila stará lípa, jsme si nechali udělat dendrologický posudek na všechny stromy rostoucí u kostela a v našem parku. Kácení zmíněných dřevin je nutné,“ uvedl starosta.

Podotkl, že odborníci na stromy objevili v Olšanech i jeden unikát. „Je jím velký jilm vaz, který roste u schodiště ze zadní strany kostela. Podobně starý jilm se nejspíš nikde v okolí nevyskytuje, protože tento botanický druh již v podstatě vymizel kvůli grafióze jilmů, což je závažné houbové onemocnění. Ani jsme netušili, jakou zde máme vzácnost,“ podivoval se Kubíček.

K opravě fary uvedl, že loni za čtvrt milionu korun z obecní kasy opravili řemeslníci střechu na jedné z církevních hospodářských budov. „Zchátralé stavby nemůžeme kvůli památkářům zbourat, tak se je snažíme zachránit. Není to ale nijak levná záležitost. Uvidíme, zda-li se nám na jejich rekonstrukci podaří sehnat další peníze a v záměru pokračovat,“ zmínil se starosta.

Největší akcí, kterou pak obec na letošek ve spolupráci se soukromým vlastníkem chystá, je zasíťování několika hektarů nynějších polí, která se rozkládají nedaleko staré silnice na Prostějov. Časem by tam mělo vyrůst pětatřicet rodinných domů.

„Zájem o parcely je v Olšanech obrovský. Nyní evidujeme čtyřicet žádostí,“ vyjádřil se starosta Kubíček a popsal, jakým způsobem bude zasíťování financováno.

„My vlastníme dva dotčené hektary, paní Doleželová jeden. Náklady na přípravu výstavby sítí budou hrazeny v tomto poměru. Vlastní budování si každá ze stran uhradí ze svého a poté prodá i stavební pozemky,“ popsal olšanský starosta.

Podle jednoho z místních starousedlíků poptávají olšanské parcely dost často Olomoučané. „Po dálnici to mají do města kousek a za parcely nabízejí slušné peníze,“ zmínil se muž.
Kdy se stavbaři na poli objeví? „Stavět by se mělo začít v létě a příští rok už budou parcely nejspíš připraveny k prodeji,“ odpověděl olšanský starosta Kubíček.

Zdůraznil, že vše ale bude záležet na tom, jak moc se Česka dotkne finanční krize. „Pokud bychom zjistili, že parcely neprodáme, tak projekt zmrazíme,“ řekl.

Ve srovnání s Prostějovem, který letos zasíťoval padesát parcel a ve dvou aukcích prodal jen polovinu ze zatím osmi nabízených pozemků, chtějí Olšany nabídnout nižší cenu za metr čtvereční a delší dobu nutnou ke kolaudaci stavby.

Tento projekt má tedy reálné základy, zato stavba domu s pečovatelskou službou v Olšanech vázne na financích. „Projekt máme zpracovaný již zhruba tři roky, ale kvůli zvýšení DPH a snížení dotací na tyto projekty je vše na mrtvém bodě,“ pokrčil rameny starosta.