„Sokoli to vyhráli, tak to zkrátka je. Sice jsme si to představovali jinak, ale tak si lidé rozhodli,“ komentoval výsledky voleb dosavadní starosta Milan Kubíček.

V zastupitelstvu tak zasedne devět kandidátů z vítězného sdružení Pro rozvoj obce vedle jednoho zástupce sdružení Hasičů a pět kandidátu ze sdružení Za rozvoj obce. „Pro mě to znamená, že jako starosta končím. Jak to bude s fungováním v zastupitelstvu, se ještě uvidí po jednáních,“ pokračoval Kubíček.

Na otázku, kdo usedne na starostenskou židli, odpověděl velice stručně: „Kdo jiný než Elfmark.“ Milan Kubíček se tedy chystá předat starostování vyučujícímu z Katedry biomechaniky a technické kybernetiky Univerzity Palackého v Olomouci Milanu Elfmarkovi.

„O post starosty se ucházet budu, ale rozhodnutí závisí na novém zastupitelstvu. To je tvořeno nezávislými členy a nějaké stranické diktování tedy nepřipadá v úvahu,“ komentoval situaci nově zvolený zastupitel Elfmark.

Chtějí změnu

V obci by chtěl především zlepšit komunikaci obecního úřadu s občany. Nové vedení by se podle něj mělo také věnovat rozvoji sociálních služeb pro seniory a tělesně postižené.

„Prvořadým úkolem bude ale dokončení velkých investičních akcí jako například položení kanalizace,“ prohlásil Elfmark.

Změna na postu starosty se připravuje i v Brodku u Prostějova. „V den voleb jsem měl sedmdesát let. Udělám posezení pro přátele a tím oslavím narozeniny a své působení ve funkci starosty,“ prohlásil Antonín Crhonek.

Obec začal zastupovat už před pětadvaceti lety jako předseda Místního národního výboru a se čtyřletou přestávkou v devadesátých letech byl starostou až doposud.

„I Napoleon prohrál svou poslední bitvu špatnou taktikou. Je potřeba řídit se rozumem a je tu spousta nových, maldších, které jsme na tuto funkci dlouhodobě připravovali,“ prohlásil Crhonek.

O to, zda se do vedení obce dostane právě jeho kandidát strach nemá.

„Opozice nezískala ani mandát. To naše sdružení má dva hlasy a sociální demokracie jeden, pak jsou tam tři nezávislí a jedna z KDU. Někteří nemají pro tuhle funkci zkušenosti a v tom jednom případě ani schopnost,“ komentoval končící starosta povolební situaci.

Kdo však bude novým starostou, se teprve uvidí. Rozhodnout by totiž mohli právě nezávislí.

„Jako spojence vidím zastupitelku za KDU-ČSL. Ale naši zastupitelé jsou samozřejmě nezávislí, takže všechno bude výsledkem dalších jednání,“ komentoval zastupitel Brodku Radek Rozmánek.