„Vidět na jednom místě nejznámější záhadné výtvory světa bude pro návštěvníky Vlastivědného muzea v Olomouci úžasný zážitek. Vystavujeme samozřejmě jen kopie, ale i ty jsou zpracovány do nejmenších detailů a mohu ubezpečit, že stojí za návštěvu,“ láká ředitel muzea Břetislav Holásek.

Nejdražším exponátem je replika slavné Michell-Hedgesovy křišťálové lebky. V původní velikosti! Lebka je, stejně jako devítikilový originál, precizně vybroušena z jednoho krystalu přírodního křišťálu.

Krétský disk i socha Moai

Výstava ukazuje i mechanismus z Antikythéry, repliku takzvaného prvního počítače. Nebo Sumerskou hvězdnou planisféru, která pravděpodobně zachycuje původ biblické zkázy Sodomy a Gomory.

Za zmínku stojí rovněž dosud nevyluštěný Krétský disk či tajemná Tutanchamonova stříbrná pohřební trubka, někdy přezdívaná jako „hudební zbraň hromadného ničení“.

Přítomní se mohou těšit i na obří sochu Moai, věrnou kopii originálu Voynichova rukopisu, přesnou repliku slavného Turínského plátna, vypreparované zmenšené hlavy tsantsa, meč ve skále nebo maketu největší rukopisné knihy světa – Codexu Gigas neboli Ďáblovy bible.

Těšte si i na Keltskou hlavu

Výstava potrvá ve Vlastivědném muzeu až do konce května.

Od 11. února se k ní přidá další atraktivní tahák - expozice originálu Keltské hlavy. Jeden z nejznámějších archeologických nálezů na území České republiky bude možné na vlastní oči obdivovat pouze do 23. února, a to za zpřísněných bezpečnostních opatření.

Do hanácké metropole skvost přicestuje z Národního muzea v Praze. Unikátní exponát se na veřejnosti objevuje výjimečně. 
Kamenná hlava z mladší doby železné byla nalezena roku 1943 v katastru Mšeckých Žehrovic na Rakovnicku.