„Jednou z podmínek získání dotace na demolici a terénní úpravy bývalého střediska bylo i to, že do tří let místo oživíme. Stále na budoucí podobě místa pracujeme,“ uvedl starosta Ochozi Martin Bílý s tím, že zde uvažují i o stavbě altánku s venkovní posilovnou.

„Co přesně v lokalitě vznikne je ale pořád v jednání,“ připomněl starosta. Nicméně hotovo by ale mělo být do poloviny příštího roku.

Spokojená turistka

To, že malebné údolí znovu užije, vítá i Eva Antlová z konického Klubu českých turistů.

„Tato zpráva mě moc potěšila. Údolí je totiž frekventovaným místem. Míří sem nejen klasičtí pěší turisté, ale i cyklisté a rodiny s malými dětmi,“ zmínila se Eva Antlová s tím, že si ještě pamatuje, jak to kdysi v areálu žilo.

„Chodívali jsme tam v šedesátých letech na taneční zábavy," vzpomíná turistka Antlová s tím, že nyní do údolí zavítá s kolegy cca jednou za měsíc.

„Jsem ráda i za upravené místo, kde přímo vyvěrá Ochozská kyselka. Je to tam kouzelné. Útulný altánek s možností upéct si na ohništi buřty a k tomu si napumpovat výtečnou kyselku,“ skládá poklony odpočívadlu, které je od bývalého tábora vzdálené po proudu pár stovek metrů.

Kanalizace za 30 milionů

Ochoz, to není ovšem jen turistika. Vesnice se nyní pustila do náročného projektu budování kanalizace a čistírny odpadních vod. A to obec pěkně zatíží.

„Získali jsme sice v prosinci 2018 dotaci, ale ty prostředky nejsou bohužel tak velké, na jaké bylo možné dosáhnout v minulosti. I samotný rozpočet obce tedy výstavba kanalizace značně zatíží,“ vysvětlil starosta Martin Bílý s tím, že nyní se připravují podklady pro prováděcí dokumentaci a zhruba v červnu by mělo dojít na výběrové řízení pro získání zhotovitele stavby.

Celá akce podle starosty přijde řádově na 30 milionů korun.

O stavbu kanalizace obec usiluje již dlouho.

„Žádali jsme o dotaci třeba už v roce 2008, tehdy se nám ale dosáhnout na finance nepodařilo,“ doplnil starosta.

Ochozská kyselka – historie výletního místa Ochozská kyselka je známá asi od roku asi 1900, tedy už takřka 120 let. Je železito – alkalická a léčivá. Kolem roku 1900 opravil okolí pramene jistý pan Netopil z Litovle a vybudoval bazén, do něhož vtékala kyselka a nad ním altánek. V roce 1925 se kyselky ujal profesor Dr. Špaček z Laškova. Provedl vrt, kde získal kyselku se stálou teplotou 10 stupňů. Do stavby lázní se pustil na vlastní pěst a vybudoval lázeňskou budovu a zárodek kolonády, taneční pavilon. Lázně se rozjely, pacienti se léčili, tančilo se, zkrátka u kyselky to žilo. Dle tehdejšího propagačního materiálu kyselka vyléčila těžkého cukrovkáře, choroby nervové, žaludeční, ženské a mnoho jiných. Slibný vývoj patrně přerušila válka. Na tomto místě nyní pramen kyselky nenajdete, ten se nachází cca 300 metrů po proudu. Každopádně budova chátrala, i když v 60. letech se zde ještě konaly taneční zábavy. V 80. letech minulého století byla stržena a na jejím místě vznikl objekt pro pionýrskou rekreaci. Po revoluci zanikl. Zchátralé budovy tábora byly strženy na podzim roku 2017. Proběhla revitalizace celé lokality a na upravených místech najdete teď informační tabule o akci. Zdroj: www.turistika.cz a Deník/Karel Rozehnal