„Letos je to skutečně už desátým rokem, co v půlce dubna spouštíme programovou dotaci na opravu fasád domů v katastru Nezamyslic. Jde o to, že lidem, kteří mají dům starší dvaceti let, nabízíme příspěvek na opravu přední fasády ve výši sto korun na metr čtvereční. Při zateplování přispíváme sto padesát korun," vysvětlil princip dotace starosta Nezamyslic Vlastimil Michlíček a dodal, že smyslem tohoto projektu je zvelebení obce i podpora životního prostředí.

Už více než stovka domů

„Peníze lidem putují z městské kasy. Každým rokem to je zhruba kolem jednoho sta tisíc korun, přičemž se vždycky přihlásí sedm až deset zájemců o dotaci. Za tu dobu, co program funguje, má novou fasádu více než stovka domů po celém katastru Nezamyslic," uvedl starosta, který zároveň vítá zapojení místních řemeslníků, kteří se na opravách mnohdy podílejí.

„Lidé si spoustu věcí dělají svépomocí, ale někteří využívají i služeb místních řemeslníků, takže dotace může pomoci i takto," doplnil Vlastimil Michlíček.

Dotační program si chválí také obyvatelé Nezamyslic, ačkoliv někteří žádný nárůst práce díky tomu nepocítili.

„Je to určitě výborná věc. S přítelkyní jsme v minulosti také řešili, že bychom o dotaci požádali, ale nakonec jsme toho nevyužili, protože jsme se přestěhovali. Ale žádný nárůst zakázek na nové fasády jsem tehdy jako zedník nezaznamenal," okomentoval bývalý obyvatel Nezamyslic Luděk Zlámal.

V Prostějově jen v památkové zóně

Podobný program by možná přivítali i obyvatelé města Prostějova. Podle slov tiskové mluvčí radnice mají však zatím nárok na finanční dotaci pouze majitelé domů, které sídlí v památkové zóně.

„V minulosti tady byly různé fondy, ale v současnosti město podporuje pouze opravu domů, které sídlí v památkové zóně. Ať už se jedná o městské domy, nebo nemovitosti soukromých vlastníků," vysvětlila mluvčí radnice Jana Gáborová s tím, že snahou vedení města je právě pomoc při udržování a opravách historických staveb.

„O tom, že bychom plošně podporovali dotací i domy mimo památkovou zónu, se zatím ani neuvažuje," uzavřela Jana Gáborová.