Nevyléčitelně nemocní mají nové oddělení. Půlroční rekonstrukce čtvrté stanice Léčebny dlouhodobě nemocných (LDN) v Nemocnici Prostějov dostalo nový rozměr. Z celkové kapacity čtyřiadvaceti lůžek, jich je nově pět na nové stanici LDN vyhrazeno pro nevyléčitelně nemocné pacienty s potřebou paliativní péče. Rekonstrukce přišla na téměř třicet milionů korun.

Novému oddělení žehnal i olomoucký arcibiskup Jan Graubner.

"Před pár lety jsme byli svědky hlasité diskuze o eutanazii. Rozvoj paliativní péče umožnil, aby se lidé dívali na život jako takový. Umožňuje rozvinout správně vztah k těm, kteří už nejsou takzvaně užiteční ve společnosti," komentoval arcibiskup Jan Graubner.

24 lůžek s nadstandardním vybavením

Kapacita oddělení je čtyřiadvacet lůžek, z toho pět s nadstandardním vybavením.

„Pět lůžek je na nové stanici LDN vyhrazeno pro nevyléčitelně nemocné pacienty s potřebou paliativní péče. Tyto pokoje jsou vybaveny vlastním sociálním zařízením, klimatizací a televizorem a bude na nich umožněn nepřetržitý pobyt rodinných příslušníků,“ říká předsedkyně představenstva Středomoravské nemocniční a ředitelka prostějovské nemocnice Marie Marsová.

Projekt financoval Olomoucký kraj sedmadvaceti miliony korun.

„Nové oddělení vzniklo v souladu s rozsáhlou koncepcí paliativní péče, kterou hejtmanství připravilo ve spolupráci s řadou odborníků. Naší snahou je hlavně to, aby bylo na špičkové úrovni a poskytlo důstojné zázemí nemocným i jejich rodinám,“ uvedl hejtman Olomouckého kraje Ladislav Okleštěk.

Pacienti v závěru života, o které už nemohla rodina pečovat v domácím prostředí, nebo jejich zdravotní stav nedovoloval pobyt v zařízení poskytujících sociální služby, byli dosud hospitalizováni nejčastěji na LDN či interním oddělení.

Větší intimita

„Pobyt na standardní jednotce není pro nevyléčitelně nemocné vhodný, protože režim zde nedovoluje nepřetržitý pobyt blízkých a mnohdy neposkytuje ani dostatek intimity. Péče o tyto pacienty je rovněž velmi specifická a klade vysoké nároky na zdravotnický personál,“ uvádí odborný garant paliativní péče Miroslav Kala.

"Úkolem paliativního týmu není pouze tlumit bolesti a zvyšovat kvalitu života nevyléčitelně nemocných. Jejich úloha je mnohem širší a zahrnuje také řešení psychologických, sociálních a duchovních problémů." dodal Kala.

Projekt byl financován převážně Olomouckým krajem, který poskytl 27,3 miliónů korun. Dva miliony korun investovala společnost Středomoravská nemocniční, přičemž tyto prostředky putovaly na nákup nábytku a dalšího vybavení pokojů pro pacienty i vybavení zázemí pro personál. Dotaci ve výši tři sta deset tisíc korun poskytlo v rámci projektu „Rozvoj paliativní péče“ Ministerstvo zdravotnictví.