NĚMČICE NAD HANOU

V Němčicích se na vítězi nic nemění. Opět je jím ČSSD, i když vyhrálo "o prsa". Přesněji řečeno o procento. Ve výsledku je to o necelých šest procent méně než před čtyřmi lety. Dosavadní starostka Ivana Dvořáková (ČSSD) sice už před volbami sdělila, že se starostováním dále nepočítá a na kandidátce byla až čtvrtá. mandát nicméně dostala, stejně jako místostarosta Jan Vrána.

Ivana Dvořáková: Mám radost. Z koalice jsme poskládali čtyři kandidátky a vyšlo to. Názor na starostování nejspíš nezměním, ať už kvůli zdravotnímu stavu nebo věku. Osobně to tak cítím. Ještě o všem ale budeme debatovat.

KOSTELEC NA HANÉ

V Kostelci na Hané zvítězili tentokrát lidovci. Dostali čtvrtinu všech hlasů a nynější starosta František Horák jako jediný obdržel přes 500 preferenčních hlasů. Těsně za KDU-ČSL skončila ČSSD vedená Ladislavem Hynkem, někdejším starostou nyní náměstkem hejtmana. Se starostováním má pak zkušenosti i David Ševčík, jehož Žijeme Kostelcem skončilo třetí a také s více než dvaceti procenty hlasů.

KONICE

Podobně jako ve všech ostatních městech na Prostějovsku vítězná strana z doby před čtyřmi lety oslabila, i v Konici Starostové a nezávislí v čele s prvním mužem města Františkem Novákem odepsali dvě procenta. Druhé místo opět patří KDU-ČSL, která naopak mírně posílila. Konická rada byla zastoupena hned pěti stranami. A na tom se díky výsledkům voleb, které se do určité míry opakovaly, nejspíše nic nezmění.

PLUMLOV

V Plumlově vyhráli lidovci vedení dosavadní místostarostkou Gabrielou Jančíkovou, kousek za nimi ale stejným počem mandátů skončila nezávislá kandidátka místostarosty Martina Hyndricha. Třetí místo brala kandidátka Nadšenci pro Plumlo v čele s Markem Otrubou. Až čtvrtý byl se svými kolegy nynější starosta Adolf Sušeň, který starostuje již dvacet let.

URČICE

Drama v Určicích je u konce, všechny hlasy jsou sečtené. Prvenství uhájil starosta obce Petr Kouřil, který překonal s kandidátkou třicet procent hlasů. 27 procent obdržel někdejší starosta Vlastimil Konšel, který je nyní v soudní při s obcí kvůli skládce odpadu. Třetí s odstupem skončila nynější místostarostka Marie Slezáková.

DRŽOVICE

V obci, která byla ještě před jedním desetiletím součástí Prostějova dokonali voliči revoluci. Volby se zde kvůli rezignacím zastupitelů musely před časem konat znovu. Prohrála v nich tehdejší starostka Blanka Kolečkářová s jejím nástupcem Jaroslavem Studeným. Ten nyní ve volbách drtivě zvítězil. Získal s kolegy čtyři ze sedmi mandátů.

SLATINKY

Malá obec pod Kosířem na sebe před čtyřmi lety upozornila opakováním voleb. Tehdy se i po druhém volebním kolečku udržel dlouhodobý starosta Jaromír Crha. Jeho oponentka však nyní vyhrála s více než 45% hlasů. Jazýčkem na vahách tak bude kandidátka Pro Slatinky. Výsledkem ale může být, že skončí na svém postu politický matador.

Výběr výsledků z dalších obcí

SRBCE - Jako první spočítali výsledky v Srbcích. Volební účast 28,57 % dala důvěru jediné kandidátce Starostové a nezávislí v jejímž čele stojí současná starostka Jana Přecechtělová.

DOLOPLAZY - Sečteno. V Doloplazech obhájil starosta Ladislav Sypko kandidující za KSČM a nezávislé kandidáty. Zvítězil se dvaapadesáti procenty, konkrétně o padesát hlasů porazil NEZÁVISLÉ.

VÝŠOVICE - Mandát starosty obhájil Jakub Haluza ze Změny pro Výšovice. Získal 70% hlasů.

VRANOVICE-KELČICE - Sečteno, hotovo. Komunální volby vyhrála dosavadní starostka Irena Blažková, která zároveň kandiduje za ANO 2011 na senátorku. Obdržela necelých 59% hlasů.

ČELECHOVICE NA HANÉ - Sečteno, hotovo. Volby ovládla dosavadní starostka Jarmila Stawaritschová. Získala přes 60% hlasů.

HRADČANY-KOBEŘICE - Obec čeká menší revoluce. Starosta neobhajoval, místostarosta nedostal mandát. Téměř padesát procent dostalo uskupení Kobeřice a Hradčany, společně pro děti. S lídryní Janou Barnetovou.

SMRŽICE - Volby v obci vyhrála ODS s jedenáctiprocentním náskokem před ANO 2011. Což znamená, že dlouholetá starostka Hana Lebedová opět může být první ženou obce.

LUDMÍROV - Starostka Jana Grézlová pravděpodobně nebude pokračovat v úřadu. V souboji dvou kandidátek vedla tu o pár procent méně úspěšnou.

LIPOVÁ - Vcelku jasně vyzněly výsledky pro dosavadního starostu Františka Šustra. Získal s kandidátkou přes 50% a zatím patří ke starostům s nejlepšími výsledky (budeme-li brát v potaz jen obce s více kandidátkami).