Rekordních devět stran se ucházelo o možnost řídit dvoutisícové městečko na jihu Prostějovska. Předvolební rétorika některých uskupení však překročila pomyslnou hranu.

V němčických domácnostech se týden před volbami začaly objevovat anonymy cíleně mířící na konkrétní kandidáty.

"Jeden byl věnovaný speciálně pouze mé osobě. Další pak na celou moji rodinu a několik zastupitelů," potvrdil Deníku Jaromír Snídal, lídr uskupení VOLBA A ZODPOVĚDNOST.

O celé kauze se v Němčicích dobře ví.

"Já to předvolební období ráda nemám a nikdy jsem neměla. Vím, že po městě kolovaly letáky, kde byl jmenován pan Snídal a několik členů zastupitelstva. Nemyslím si ale, že by byly extra útočné. Politik by se s tím měl umět vyrovnat," komentovala němčická starostka Ivana Dvořáková a dodala: "Když jsem vyklízela na úřadě stůl, našla jsem spoustu anonymů a většina jich byla mnohem horších."

Pan Snídal se však s veřejnými pomluvami své osoby a rodiny smířit nehodlá.

"Podal jsem trestní oznámení na neznámého pachatele. Letáky s mojím jménem se objevily ve schránkách ze čtvrtka 27 na pátek 28. září. Další, kde jsem figuroval opět já, manželka, syn a další opoziční zastupitelé, se objevil ve volebním týdnu," informoval Jaromír Snídal, jenž se domnívá, že dotčené tiskoviny výrazně ovlivnily výsledky voleb.

"V zastupitelstvu jsem čtvrté období. První dvě za ODS, po jejím rozpadu u nás, jsem kandidoval za STAN. Vždycky jsem měl přes dvě stovky prefernčních hlasů. Letos jsem založil vlastní kanidátku a hlasů bylo o polovinu méně. Nejhorší je, že mě pomalu nezdraví lidé, se kterými se znám celý život," krčí rameny soukromý zemědělec z Němčic nad Hanou.

Mladík nevěděl, co roznáší

Dle zjištění Deníku byly letáky roznášeny místním osmnáctiletým mladíkem, který ani nevěděl co obsahují. Zachytily ho bezpečností kamery a za svou doručovatelskou službu inkasoval pětistovku.

Na jednom z letáků byla kromě jména Jaromíra Snídala a jeho syna, uvedena i jména Jiřího Zatloukala (lídr SNK Evropští demokraté), lídra KDU-ČSL Radoslava Borovičky a dvojky téže kandidátky Blanky Snídalové.

Nezapomnělo se ani Společně pro Němčice – Martina Kouřilová (1) a Marek Antel (2). Svých několik vět schytal i Roman Mizera, lídr SPD.

Potvrzení nebo stanovisko Policie ČR se nepodařilo Deníku do uzávěrky tohoto textu získat. Že se celá věc šetří nám potvrdil Jaromír Snídal.

"Já v tuhle chvíli nemohu říkat podrobnosti. Na obvodním oddělení v Prostějově jsme s dalšími na letácích jmenovanými lidmi byli a podepsali jsme prohlášení. Mně se takové jednání příčí. Já pokud mám problém, tak se ozvu a řeknu to každému přímo do očí," uzavírá Snídal.