„Je obrovská radost znovu moci předat lidem hotové projekty, a to hned tři. Víceúčelové hřiště nám chybělo roky, nebylo lehké na něj získat finance. Sport potřeboval svůj stánek a nyní jej má, těším se na jeho využívání místními, školkou, TJ Sokola a dalšími sportovními nadšenci. Mnohá místa v obci změnil k nepoznání projekt výměny nepropustných povrchů za propustné. Opravy byly potřebné, kromě lepšího vzhledu zvýšily i bezpečnost pěší dopravy. Zvolená metoda vsakování je inovativní a zajistila nám i nemalé dotační finance. Posledním projektem je výměna světel, celá obec bude mít LED lampy nyní, je to chytré a šetříme náklady obci i snižujeme světelný smog,“ řekl starosta Mořic Tomáš Pavelka.

Víceúčelové hřiště vyrostlo na ploše bývalého tenisového kurtu v centrální části obce, uprostřed původní zámecké zahrady. Jeho realizace byla na dvě etapy. Nejprve v roce 2021 byly provedeny podkladové vrstvy, odvodnění, obruby a patky sloupů, z celkových 800 tisíc korun přispěl Olomoucký kraj částku 350 tisíc korun.

„Letos byla dokončena druhá etapa, sportovní povrchy, oplocení, mantinel, vybavení. Náklady se zde vyšplhaly na 1 550 000 korun, 800 tisíc přispěla Národní sportovní agentura a 209 tisíc korun Olomoucký kraj," pokračoval starosta obce Mořice. Na hřišti si lze zahrát tenis, volejbal, malou kopanou, streetball a další sporty, rozměr hřiště je 38x18 m.

Výměna lamp a obnova soustavy veřejného osvětlení v sobě předně obsahuje dodání nových LED lamp na 66 světelných bodech z celkových 103 v obci, ostatní světla už ve standardu LED jsou.

Náklady převyšují milion korun, polovinu přispělo Ministerstvo průmyslu a obchodu skrze dotaci z Národního plánu obnovy. Každé světlo ušetří dvě třetiny nákladů oproti současnému způsobu svícení, lampy jsou inovativní a chytré.

Téměř 1500 metrů čtverečních betonových ploch má nyní nový dlážděný povrch, díky kterému voda zůstane tam, kde naprší. Vsakování probíhá dvojím způsobem, klasicky na parkovištích a velkých vjezdech velkou spárou u tomu uzpůsobené dlažby.

„Netradiční je druhý způsob vsakování, a to celým povrchem dlažby, která je ve své struktuře pórovitá a na vsakování připravená. Rozdíl oproti běžné dlažbě je téměř nerozeznatelný vizuálně. Nová je tedy dlažba v uličce u MŠ a naproti MŠ, vjezd do sokolovny, parkoviště točny, plocha za hospodou, parkoviště a vjezd u hasičárny a plocha mezi garážemi v hliníku. Celkem projekt stojí 5,5 milionu korun, dotace od Státního fondu životního prostředí je více než 4,5 milionu,“ doplnil starosta Mořic Tomáš Pavelka.

Akce se dále zúčastnila poslankyně a předsedkyně výboru pro životní prostředí Jana Krutáková, hejtman Olomouckého kraje Josef Suchánek, senátorka Parlamentu ČR Jitka Chalánková, místopředseda Národní sportovní agentury Roman Brandýs, ředitel kabinetu ministra průmyslu a obchodu Štěpán Hofman a pomocný biskup olomoucký Antonín Basler.