„Je obrovská radost znovu moci předat lidem hotové projekty, a to hned tři. Víceúčelové hřiště nám chybělo roky, nebylo lehké na něj získat finance. Sport potřeboval svůj stánek a nyní jej má, těším se na jeho využívání místními, školkou, TJ Sokola a dalšími sportovními nadšenci. Mnohá místa v obci změnil k nepoznání projekt výměny nepropustných povrchů za propustné. Opravy byly potřebné, kromě lepšího vzhledu zvýšily i bezpečnost pěší dopravy. Zvolená metoda vsakování je inovativní a zajistila nám i nemalé dotační finance. Posledním projektem je výměna světel, celá obec bude mít LED lampy nyní, je to chytré a šetříme náklady obci i snižujeme světelný smog,“ řekl starosta Mořic Tomáš Pavelka.

Víceúčelové hřiště vyrostlo na ploše bývalého tenisového kurtu v centrální části obce, uprostřed původní zámecké zahrady. Jeho realizace byla na dvě etapy. Nejprve v roce 2021 byly provedeny podkladové vrstvy, odvodnění, obruby a patky sloupů, z celkových 800 tisíc korun přispěl Olomoucký kraj částku 350 tisíc korun.

V Měrotíně otevřeli první bezobslužný obchod v regionu. Místní se sžívají s technologickou novinkou. Okouknout fungování prodejny přijeli i lidé ze sousedství, 6. července 2023
První obchod bez prodavaček už má otevřeno. Jak to funguje

„Letos byla dokončena druhá etapa, sportovní povrchy, oplocení, mantinel, vybavení. Náklady se zde vyšplhaly na 1 550 000 korun, 800 tisíc přispěla Národní sportovní agentura a 209 tisíc korun Olomoucký kraj," pokračoval starosta obce Mořice. Na hřišti si lze zahrát tenis, volejbal, malou kopanou, streetball a další sporty, rozměr hřiště je 38x18 m.

Výměna lamp a obnova soustavy veřejného osvětlení v sobě předně obsahuje dodání nových LED lamp na 66 světelných bodech z celkových 103 v obci, ostatní světla už ve standardu LED jsou.

Náklady převyšují milion korun, polovinu přispělo Ministerstvo průmyslu a obchodu skrze dotaci z Národního plánu obnovy. Každé světlo ušetří dvě třetiny nákladů oproti současnému způsobu svícení, lampy jsou inovativní a chytré.

Markéta Zatloukalová z Bludova zvítězila v roce 2022 kategorii o nejhezčí balkon a terasu.
Za rozkvetlé okno či balkon až deset tisíc korun? Květinová soutěž právě začíná

Téměř 1500 metrů čtverečních betonových ploch má nyní nový dlážděný povrch, díky kterému voda zůstane tam, kde naprší. Vsakování probíhá dvojím způsobem, klasicky na parkovištích a velkých vjezdech velkou spárou u tomu uzpůsobené dlažby.

„Netradiční je druhý způsob vsakování, a to celým povrchem dlažby, která je ve své struktuře pórovitá a na vsakování připravená. Rozdíl oproti běžné dlažbě je téměř nerozeznatelný vizuálně. Nová je tedy dlažba v uličce u MŠ a naproti MŠ, vjezd do sokolovny, parkoviště točny, plocha za hospodou, parkoviště a vjezd u hasičárny a plocha mezi garážemi v hliníku. Celkem projekt stojí 5,5 milionu korun, dotace od Státního fondu životního prostředí je více než 4,5 milionu,“ doplnil starosta Mořic Tomáš Pavelka.

Opilý řidič naboural v Prostějově během chvilky pět aut. Nadýchal přes čtyři promile. 5. července 2023
Řidič v Prostějově trefil pět aut. Nadýchal přes čtyři promile

Akce se dále zúčastnila poslankyně a předsedkyně výboru pro životní prostředí Jana Krutáková, hejtman Olomouckého kraje Josef Suchánek, senátorka Parlamentu ČR Jitka Chalánková, místopředseda Národní sportovní agentury Roman Brandýs, ředitel kabinetu ministra průmyslu a obchodu Štěpán Hofman a pomocný biskup olomoucký Antonín Basler.