Podle ní nepříjemné zkušenosti s těžbou v lomu začínají ráno.

„O půl páté už to tady mlátí. Kolikrát tady neustává doprava ani v neděli," dodala žena.

K ní se přidal také Lubomír Hořava.Kamenolom v Baldovci

„Stačí, když se půjdete podívat na cestu vedoucí k Molemburku. Je úplně zdevastovaná. Co z toho lomu tady udělali, to se prostě nehodí. Přijde mi navíc, že majitele příliš nezajímá ani prach, ani hluk. A ta doprava. Dneska, včera, jezdí to tu pořád," řekl tamní rodák.

On ani jeho sousedé si ani v budoucnu od těžby neodpočinou. Alespoň jednu jistotu však v Baldovci a v Rozstání mají.

„Plošně se lom rozšiřovat nebude," potvrdil jednatel společnosti vlastnící lom Josef Pernica.

Dodal také, že si společnost Pedop nechala vypracovat nejeden posudek hodnotící vliv na své okolí. Mimo jiné se materiály týkají otřesů, vliv na vodu, faunu a flóru. Neopomnělo se ani na hlučnost.

Josef Pernica pak také dodal, že lidé v Rozstání zase tak proti lomu neprotestují. Hned v sousedství je to však jiné.

Zátěž se nezvětší, zní z firmy

„Obyvatelé Baldovce proti lomu hodně brojí," připustil jednatel firmy.Kamenolom v Baldovci

Zároveň však lidi žijící na jihozápadě Prostějovska ujistil, že se negativní vlivy lomu na okolí nezvětší.

„Zátěž bude pořád stejná ne-li menší. Co se týká těžby, šlo by se s ní do hloubky. Nyní ještě v místě zbývá vytěžit asi třetinu materiálu. Odhaduji tak práce v lomu tak na dalších deset let," prozradil Prostějovskému deníku.

Příliš nadšený z prodloužení těžby však není starosta Rozstání Jiří Szymsza. Těžba podle jeho slov mohla utichnout podle starých smluv v roce 2019. Dostupná ložiska však byla vytěžená dříve a majitel teď má zájem na pokračování těžby u dalších.

Starosta však ubezpečil, že alespoň v jedné věci si obyvatelé okolí lomu oddechnou.

„Ve zprávě k budoucnosti lomu stojí, že by se měla těžba snížit zhruba na polovinu. Jde však spíše o doporučení a pokud majitelé lomu získají povolení, pak už si teoreticky mohou dělat, co chtějí," řekl starosta obce s více než šesti sty obyvateli.

Jsou ohroženy spodní vody?

I on připustil, že lidé proti těžbě v lomu dlouhodobě protestují.

„Lidem se těžba v jejich sousedství nelíbí. Doprava je velká. Hydrologové pak měli určité výtky k možnému ohrožení vod, lidé by navíc mohli přijít o vodu ve studních. Zpracovatel dokumentace ale zase argumentuje, že voda je níže a k jejímu znečištění nebo čemukoli jinému by nemělo dojít," uvedl starosta Jiří Szymsza.

Nemáme moc velké páky, říká starosta

Ten na závěr odpověděl také obyvatelům jako jsou Lubomír Hořava či Dana Novotná, co může obec s prodloužením těžby v lomu dělat.

„Nemáme moc velké páky, jak podobná rozhodnutí napadnout. Museli bychom později kontrolovat, zda se veškeré limity a předpisy dodržují. Na to však nemáme kapacity," připustil starosta.

Záměr firmy Pedop je však zatím stále pouze záměrem. Vyjádřit se k němu musí ještě nejeden orgán. Jedním z nich je například Krajský úřad v Olomouci.

„V současné době je v procesu posuzování vlivu záměru Dobývání stavebního kameniva v dobývacím prostoru Rozstání na životní prostředí. Zpracovaná dokumentace vlivů záměru na životní prostředí byla zveřejněná na úřední desce Olomouckého kraje patnáctého února. Dotčené územní samosprávné celky, dotčené orgány státní správy a veřejnost mohou zaslat své vyjádření k dokumentaci do třiceti dnů od zveřejnění," informovala mluvčí hejtmanství Kamila Navrátilová.