Těžce zkoušené město, kde je v rámci Olomouckého kraje nejvíce laboratorně potvrzených nakažených koronavirem, se snaží obyvatele uklidit. Vyzývá zejména seniory, aby zůstali doma.

„Dostali jsme sekeru do zad touto zprávou,“ reagoval před polednem místostarosta Lubomír Broza.

„Prohlášením, že by se mohlo přikročit k zákazu vycházení, lidé podlehli panice a vzali potraviny útokem. Volají nám prodavačky, že prodejny kolabují, hrne se do nich spousta lidí a je zmatek,“ popisoval před polednem.

V Litovli, která je spolu s Uničovem a Červenkou v karanténě, zprávy o případném dalším zpřísnění mimořádných opatření doléhají na psychiku obyvatel a způsobují komplikace v rámci přijatých nařízení.

„Lidé mají nervy na pochodu už jen z toho, že musejí být v karanténě, nikam nesmí. Jsou ve velkém stresu, zejména senioři. Místo toho, aby seděli doma a chránili se, utíkají všichni do obchodu,“ líčil situaci místostarosta.

Reakce na "útěky" přes pole

O možných ještě tvrdších plošných opatřeních mluvil náměstek ministra zdravotnictví a šéf Ústředního krizového štábu Roman Prymula už ve čtvrtek, mimo jiné v reakci na porušování karanténních opatření na Litovelsku, kde lidé od počátku týdne zkoušejí obejít zákaz a opouštějí město různými polními cestami a pěšinami.

Bezmála 25 tisíc lidí na Litovelsku a Uničovsku nesmí opustit katastrální území. Cesty hlídá policie.

„Bohužel se to dělo i včera. Policie ČR byla posílena o vojenskou policii. Byly nasazeny drony. Hlídá se to i ze vzduchu,“ uvedl místostarosta Broza.

VIDEO: Uzavřená zóna Litovelsko. Autor: Policie ČR

Část místních se na kole nebo pěšky pokoušela dostávat z města například lesem směrem na Mladeč, která již v karanténě není.

Na monitorování uzavřených oblastí, Uničovsko a Litovelsko, již spolupracuje s policisty Letecká služba Policie ČR.

„Záznam s případným přestupcem poskytne k prověření. Po řádném zadokumentování policisté případ postoupí k dořešení příslušnému správnímu orgánu, v těchto případech krajské hygienické stanici," informovala policejní mluvčí Marie Šafářová.

Policie vyzvala k respektování veškerých nařízení a zákazů, které jsou v souvislosti s tímto nouzovým stavem vyhlášeny.

„Jejich porušováním ohrožujete nejen sebe a své blízké, ale i ostatní spoluobčany,“ apelovala policejní mluvčí.

Online reportáž