„Zatímco kvalitní opalovací krém a sluneční brýle berou lidé jako samozřejmost, ochrana uší a sluchu bývá stále opomíjena,“ sdělila mluvčí skupiny AGEL Radka Miloševská. Zdrojem ohrožení pro uši a sluch může být v létě například voda, slunce, cestování nebo třeba letní hudební akce. Při letních aktivitách lidem hrozí kromě spálenin nebo infekcí třeba i trvalé poškození sluchu.

Velkou zátěží pro uši je například cestování letadlem na dovolenou, což potvrzuje primář oddělení ORL prostějovské nemocnice Pavel Navrátil.

„Zejména při přistávání dochází ke změně tlaků ve středouší, a to obzvláště u lidí, kteří trpí alergiemi. Důležité je, aby byl při letu dostatečně uvolněný a provzdušněný nos a nosohltan, bez hlenu, aby se snížilo riziko středoušního zánětu při otoku eustachovy trubice. Vhodné je používat žvýkačku při letu či nosní kapky s uvolňujícím efektem před letem,“ vysvětlil Navrátil.

Další rizikovou situací může být například koupání ve vodě, která je špatné kvality.

„U moří je riziko infekce minimální, jiná situace je u přírodních koupališť, rybníků, a vůbec nejhorší jsou neudržované přehřívané bazény, u kterých je riziko infekce vysoké,“ řekl Navrátil. Dodal také, že problematické může být i potápění do větších hloubek, kdy se mění tlak zevního prostředí a vyrovnává se s tlakem v uších. Nebezpečí hrozí zejména při neadekvátně rychlém vynoření se. „Při běžném šnorchlování jsou však rizika téměř nulová,“ doplnil.

Nejhorším dopad na sluch však mají letní hudební akce, na nichž může hlasitá hudba poškodit sluch nejen ve smyslu jeho úbytku, ale i ve smyslu následných jevů jako je například šum či pískání v uchu, takzvaný tinitus.

„Sluch si lze běžně chránit jediným způsobem, a to zvýšit vzdálenost od hluku a snížit dobu jeho působení. Alternativou jsou chrániče sluchu, které do určité míry hlukovou zátěž ucha snižují,“ uvedl Navrátil.

Uši je navíc potřeba chránit i proti slunci, protože jsou s nosem, zátylkem a rameny vystaveny slunci nejvíce. Vždy by tedy měly být ošetřeny opalovacím krémem nebo úplně skryty pokrývkou hlavy. 

Autor: Michal Malík