„Našla jsem nějakou houbu. Má červené rourky a modrá," volala mi v neděli v povečer čtyřicetiletá Lenka z Olšan u Prostějova. Bála se, aby nešlo o jedovatý hřib satan.

„Vypadá trochu jako velký suchohřib," popsala Lenka. Odhaduji, že našla chutného kováře. „A můžu vám ho raději přivézt ukázat?" prosí houbařka.

Za chvíli už držím houbu v ruce. „Je to opravdu kovář," ubezpečuji. Jmeně plstnatý, čokoládově hnědý klobouk má asi deset centimetrů v průměru. Houba je rozříznutá. Inkoustově modrá dužnina krásně voní.

„Byli jsme u Konice. Kromě těchto pár modráků jsme našli dva košíky babek," usmívá se houbařka.

Ptám se, zda můžu ty spousty hub pro čtenáře Prostějovského deníku vyfotit.

„Už jsme už všechny nadrobno nakrájeli," krčí rameny Lenka.

Babky o víkendu rostly i u Seče. Na serveru na houby.cz o tom píše jiná houbařka Lenka.

„Na Pohodlí plný koš babek asi tak za dvě hodiny, sem tam nějaký hořčák. Jinak nic," sdělila.

Houbařský úlovek na Konicku

„Dědeček, manžel a naše dvě děti Terezka a František, našly v lese asi padesát praváků. Největší měřil na výšku 18 cm, vážil 385g a průměr kloboučku měl 17cm. Pro houbaře na Prostějovsku začínají hody, houby jsou v lese na každém kroku, jen se potřeba pořádně se koukat," napsala do redakce Prostějovského deníku Pavla Hamplová z Konicka.

Praváci u Hvozdu

Štěstí na pravé hřiby měl zato přispěvatel zmíněného serveru, který se podepsal jako ZV.

„Popojel jsem mezi Hvozd a Otročkov. V hustějším smrkovém lese jsem našel asi dvacet krásných praváků. Všechny mladé a zdravé jen dva největší částečně okousané od slimáků. Chce to ale déšť protože v starším lese už je sucho," napsal v pátek.

Numis na zmíněném stejný den v rubrice „kde rostou" popsal, že u Zdětína našel za hodinu a zéměř tři čtvrtě kilogramu babek, tři praváky a bedle.

„Větší babky už byly dost prolezlé, takže jsme je nebrali, ale menší a střední v perfektním stavu. Na první pohled les působí prázdný a suchý, ale je v něm mnoho míst, kdy byla až desítka babek pár decimetrů od sebe," přiblížil.

Meteorologové předpovídají na tento týden letní vedra s občasnými přeháňkami. Toto počasí růstu hub příliš nepřeje. Napomůže spíš rozvoji plísní a červivosti plodnic