„Vždycky pozveme soubory z různých částí republiky, byli tady už různé soubory ze Slovácka, Valašska nebo Slovenska. Vždy se snažíme, aby tu byl ještě jiný folklór než je ten náš Hanácký," řekla jedna z hlavních organizátorek akce Vladimíra Šolcová.
Letos se v Kralicích představilo Opavské Slezsko a soubor z Brna, který dělá tradiční slovenské kroje.
„Lidé mohli vidět různé druhy lidových krojů ze všech částí Moravy. S tanečními soubory nám tu jezdí i lidová muzika. Návštěvníci si tak mohli zatancovat a zazpívat." přiblížila další z organizátorek Eliška Slezáčková.
Slavnost si užívali nejen pravidelní návštěvníci, ale i úplní nováčci.
„Jsem tu poprvé a jsem opravdu nadšená. Nejvíc mě uchvátily hanácké popěvky. Škoda, že podobných akcí není víc," řekla Dagmar Pospíšilová z Prostějova, která se do Kralic vydala s kamarádkou.
V Kralicích má tato lidová tradice pevné zázemí. Sídlí tu hned tři soubory. Soubor Klas který v loňském roce oslavil čtyřicáté výročí založení. Soubor Klásek tvořený starší odnoží dětí oslavil loňi třicet pět let a dále Kláseček zaměřený na ty nejmladší. Celkem místní soubory čítají zhruba devadesát osob.
„Jak to bude dál, to uvidíme. U malinkých dětí zájem je. Potom ale záleží, jak děti vydrží, protože přijdou vlivy spolužáků, které tato tradice nebaví. Další věc je, když starší děti časem přijdou na střední školy a na jejich volný čas se valí větší nápor. Mnozí nám pak v dospělosti odejdou někam do světa, a je otázka, kdo z nich se k této tradici zase vrátí," dodala Vladimíra Šolcová.
Vlastimil Ščudla