„Pošta otevírá až v osm, takže jsem si pro peníze zajít nemohla. S bolavým zubem jsem se vrátila domů a čekala jsem až otevře pošta, abych si vybrala peníze. U lékaře jsem se ale musela už přeobjednat na další den," říká Pavla Malinová a dodává, že by se tehdy vůbec nemusela přeobjednávat, kdyby byl na městě bankomat.

Chybějící bankomat ale tíží i další lidi z Kostelce.

„V pět odpoledne mi zavolal pošťák PPL, že mi veze balíček. Nečekal jsem, že přijede o den dřív," popsal svou situaci osmadvacetiletý Petr Vašek z Kostelce na Hané.

„Řekl jsem mu, že se může zastavit, ale nemám u sebe peníze, jestli by chvilku počkal, asi půl hodiny, že musím jet vybrat peníze do Prostějova," pověděl Petr, jak zareagoval.

„Pošťák z PPL nebyl vůbec nadšený, nakonec ale souhlasil, že objede další zásilky, pak se vrátí," byl Petr rád, že jsou mezi pošťáky ochotní lidé.

„Jde ale o princip. Já jsem ve spěchu musel schválně do Prostějova, protože pošta je tady v Kostelci do pěti, klidně bychom tady snesli bankomat," postěžoval si osmadvacetile­tý muž.

Plumlov stále doplácí, ale míň

Necelých osm kilometrů od Kostelce na Hané leží město Plumlov co do počtu obyvatel a rozlohy menší. Bankomat zde ale lidem zřídili.

Zpočátku sice bylo zřízení bankomatu ztrátové a problematické, dnes si jej ale Plumlovští nemohou vynachválit.

„Denní výběry jdou nahoru a zlepšilo se i zásobování. Dřív si lidé stěžovali na často chybějící peníze v bankomatu, takový problém už zmizel," pochválil starosta Plumlova Adolf Sušeň fungující služby bankomatu.

„Na bankomat ještě doplácíme, ale ne tolik jako dřív. Z původních patnácti tisíc jsme šli na deset. Dnes doplácíme šest tisíc," vyjádřil se starosta Adolf Sušeň, že lidé začali služby více využívat.

Navíc dodal, že počítali se ztrátami než si lidé na bankomat v Plumlově zvyknou a nebudou za výběry peněz dojíždět do Prostějova.

Musíme to pořádně vyhodnotit

Zatímco v Plumlově už věří, že se jim služba začne brzy rentovat, v Kostelci mají jisté obavy a před zřízením bankomatu shánějí co nejvíce informací.

„Uvažujeme o tom bankomat zřídit, sháníme informace, co to bude obnášet, takže zatím mapujeme nabídky bankovních ústavů. Určitě zde bankomat zatím není proto, že bychom ho nechtěli, ale protože hledáme," říká starosta Kostelce Ladislav Hynek.

V Plumlově lidem slouží bankomat od roku 2011, v Konici mají dokonce dva, a problém to pro město není. Mohou se tedy Kostelečtí alespoň začít těšit?

„Musíme vše zatím pořádně ekonomicky vyhodnotit. Objevit by se zde mohl bankomat příští rok na jaře, pokud by to ale pro město nebyla velká finanční zátěž," prozradil výhledy do budoucna Ladislav Hynek.