Zázemí pro společné setkávání získaly maminky s dětmi v místní základní škole.

S nápadem na založení mateřského centra přišla Veronika Zapletalová, která má doma dvě děti.

„Zhruba před patnácti lety v Kostelci na Hané fungovalo mateřské centrum, ale co skončilo, tak nikdo neměl chuť nebo odvahu něco organizovat. Jezdila jsem s dětmi řadu let na tábory a navíc jsem teď doma, tak jsem si řekla, že se do toho pustím," vysvětlila maminka dvou dětí, která potřebovala pro svůj nápad získat volné prostory.

„Myšlenka na mateřské centrum mě napadla už dřív, ale ve městě nebyly žádné vhodné prostory. Domluvila jsem se s radnicí, že nám poskytne prostory ve škole. A od listopadu jsme se začaly pravidelně scházet ve výtvarné třídě na druhém stupni základní školy," usmála se zakladatelka mateřského centra, které navštěvují nejen místní maminky, ale i z okolních vesnic.

„Většina maminek je z Kostelce na Hané, ale jezdí i ze Zdětína, Smržic nebo Ptení. Maminky se potkávaly jen na facebooku, takhle se setkávají osobně. Děti si spolu hrají a maminky si zatím povykládají. Společně vyrábíme, minulý týden jsme malovaly prstovými barvičkami a teď chceme dělat karneval. Nejdřív jsme měly daný i program, ale chodí děti od jednoho do tří let a s nimi se program moc dělat nedá. Tak jsme se domluvily, že jednou za měsíc uděláme nějakou besedu nebo přednášku," nastínila Veronika Zapletalová.

Každé úterý dopoledne

Na posledním setkání se mohly maminky dozvědět, co dělat v případě, že jejich dítě potřebuje první pomoc. Jak zastavit krvácení, ošetřit zlomeniny a popáleniny či jak správně resuscitovat radil maminkám Michal Pospíšil, který pracuje více než deset let v urgentní medicíně.

Maminky se například dozvěděly, že novorozenec má zhruba jen čtvrt litru krve, a proto je u něho vykrvácení daleko rychlejší než u dospělého, nebo že mohou snadno spočítat rozsah popálenin.

Maminky se v kostelecké základní škole scházejí každé úterý od půl desáté do jedenácti hodin.

„Chodí k nám i těhotné maminky, takže doufám, že mateřské centrum bude fungovat dlouho," přeje si Veronika Zapletalová.